Gestasyonel diyabeti ve pregestasyonel diyabeti olan gebelerin bebeklerindeki anomali oranlarının karşılaştırılması
Comparison of malformation rates in fetuses of pregnant women with gestational diabetes and pregestational diabetes
  1. Tez No: 775506
  2. Yazar: ALPER ŞAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVAL ÖZGÜ ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabeti ve pregestasyonel diyabeti olan iki gebe grubunun bebeklerindeki anomalilerin, obstetrik ve fetal sonuçların karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Eylül 2019'dan Eylül 2021'e kadarki Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum antenatal, perinatoloji ve acil polikliniklerine başvurmuş ve burada doğum yapmış olan 600 gestasyonel diyabet ve 209 pregestasyonel diyabet tanılı gebenin ve doğum sonrası bebeklerinin verileri retrospektif olarak incelendi. Obstetrik süreçleri, fetal sonuçları, fetal anomalileri karşılaştırma yapılmak üzere not edildi. Gebelerin gebelik öncesi ve sonu ağırlık ve VKİ'leri, obstetrik öyküleri; bebeklerinin doğum haftası, doğum şekli, boyu, kilosu, baş çevresi, cinsiyeti, 1. ve 5. dk APGAR skorları not edildi. Yenidoğan iyilik halleri; ölü doğumlar, yoğun bakım yatışları kaydedildi. Fetal komplikasyonlar; solunum distresi, indirekt hiperbilirubinemi, prematürite, bebek ölümü, periventriküler kanama, klavikula kırığı, dehidratasyon, asfiksi, sefal hematom ve makrozomi olarak sınıflandırıldı. Fetal anomaliler dahil oldukları sistemlere göre ayrılarak majör ve minör olarak sınıflandırılarak kaydedildi. Her iki grubun tüm bu sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: PGDM grubunun gebelik öncesi kilosu ve gebelik sonrası kilosu, gebelik öncesi BMI ve gebelik sonrası BMI değeri GDM grubundan anlamlı şekilde yüksek bulundu. PGDM grubunda bulunanların doğum haftası GDM grubunda bulunanlardan anlamlı şekilde düşük bulundu. PGDM grubunda bulunanlarda C/S oranı (%79,9) GDM grubunda bulunanların oranından (%68,7) anlamlı şekilde yüksek bulundu. PGDM grubunda bulunanların bebeklerinin 1. Dk APGAR ve 5. Dk APGAR skorları GDM grubunda bulunanların değerinden anlamlı şekilde düşük bulundu. Gruplar arasında yenidoğan yoğun bakım yatışı ve ölü doğumlarda anlamlı farklılık görülmedi. Gruplar arasında fetal komplikasyonlar açısından anlamlı farklılık görülmedi. PGDM grubunda bulunanlarda minör GÜS anomalisi görülme oranı GDM grubunda bulunanların oranından anlamlı şekilde düşük bulundu. Gruplar arasında diğer anomaliler açısından anlamlı farklılık görülmedi. GDM grubunda diyetle regüle olanlarda minör anomali görülme oranı insülin ile regüle olanların oranından anlamlı şekilde düşük bulundu. Sonuç: Diyabet mevcut yaşam alışkanlıklarıyla sıklığı her geçen gün artan bir hastalıktır. Gebelik döneminde de sıklığı artmakta ve yeni doğacak çocuklarda kalıcı sekeller bırakabilecek tehlikededir. Çalışmamız olumsuz obstetrik, perinatal ve fetal sonuçlar açısından PGDM'nin GDM'ye göre yer yer hafif yer yer anlamlı yükseklilere sahip olduğunu göstermektedir. Literatürde fikir birliği sağlanamamış tüm sonuçlar açısından daha geniş çaplı veri serileriyle yeni çalışmalar yapılması, netlik kazanmamış sonuçların aydınlatılmasına katkıda bulunacaktır. Sonuç ne olursa olsun diyabetik annenin titizlikle takip ve tedavisinin yapılması, glisemik kontrolünün sağlanması en büyük hedef olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of anomalies, obstetric and fetal outcomes in two pregnancy groups with gestational diabetes and pregestational diabetes Materials and Methods: The data of 600 pregnant women with gestational diabetes and 209 pregestational diabetes who applied to Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics antenatal, perinatology, emergency clinics from September 2019 to September 2021 and their postpartum babies were retrospectively analyzed. Obstetric processes, fetal outcomes, fetal anomalies were noted for comparison. Pre-pregnancy and post-pregnancy weight and BMI of pregnant women, obstetric histories; The week of birth, type of delivery, height, weight, head circumference, gender, 1st and 5th minute APGAR scores of the babies were noted. neonatal well-being; stillbirths and intensive care admissions were recorded. fetal complications; respiratory distress, indirect hyperbilirubinemia, prematurity, infant death, periventricular hemorrhage, clavicle fracture, dehydration, asphyxia, cephal hematoma and macrosomia. Fetal anomalies were classified according to the systems they were involved in and classified as major and minor. All these results of both groups were compared. Results: Pre-pregnancy and post-pregnancy weight, pre-pregnancy BMI and post-pregnancy BMI values ​​of the PGDM group were significantly higher than the GDM group. The week of birth of those in the PGDM group was found to be significantly lower than those in the GDM group. The C/S ratio (79.9%) in the PGDM group was significantly higher than the rate in the GDM group (68.7%). The 1st minute APGAR and 5th minute APGAR scores of the babies in the PGDM group were found to be significantly lower than those in the GDM group. There was no significant difference between the groups in neonatal intensive care admissions and stillbirths. There was no significant difference between the groups in terms of fetal complications. The incidence of minor genitourinery system anomaly in the PGDM group was found to be significantly lower than the rate in the GDM group. There was no significant difference between the groups in terms of other anomalies. In the GDM group, the rate of minor anomalies in those regulated by diet was found to be significantly lower than the rate of those regulated by insulin. Conclusion: Diabetes Mellitus is a disease whose prevalence is increasing day by day with current living habits. Its frequency also increases during pregnancy and it is in danger that may leave permanent sequelae in newborns. Our study shows that in terms of adverse obstetric, perinatal and fetal outcomes, PGDM has slightly higher and sometimes significant elevations compared to GDM. Conducting new studies with larger data series in terms of all the results for which there is no consensus in the literature will contribute to the clarification of the unclear results. Regardless of the outcome, meticulous follow-up and treatment of the diabetic mother and ensuring glycemic control should be the ultimate goal.