The effect of digital marketing evolution on mena startups
Dijital pazarlama gelişiminin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki girisim şirketlerin üzerinde etkisi
- Tez No: 775526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dünyada dijital pazarlama için hızla kritik bir platform haline gelen internet pazarlaması gibi yeni alan ve teknolojilerin yanı sıra dijital reklam panoları, tabletler ve akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlara bağlı olarak dijital pazarlama her geçen gün hızla büyümektedir. Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da (MENA) dijital pazarlama büyük bir dönüşüm geçirmek üzere. Bu çalışma temel olarak çeşitli boyutlarına göre (E-posta Pazarlama, E-Reklamcılık, Sosyal Medya Pazarlama ve Mobil pazarlama) dijital pazarlamanın, nicel yaklaşımın kullanıldığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki kuruluşların performansı üzerindeki etkisini keşfetmeye çalışmıştır. anket uygulanarak ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki dört şirkete dağıtılarak bu çalışmada kullanılmıştır. Bu çalışma, e-pazarlamanın Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki kuruluşların performansı üzerinde önemli bir etkisine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Digital marketing is growing fastly day by day, depending on the new fields and technologies like internet marketing, which is quickly becoming a critical platform for digital marketing around the world, as well as electronic devices like digital billboards, tablets, and smartphones, among others. Digital marketing in the Middle East and North Africa (MENA) is about to undergo a major transformation. This study mainly attempted to explore the impact of digital marketing, according to its various dimensions (Email Marketing, Online Advertising, Social Media Marketing and Mobile marketing), on the performance of organizations in the Middle East and North Africa, where the quantitative approach was used in this study by applying the questionnaire and distributing it to four companies in the Middle East and North Africa. This study has a significant effect of e-marketing on the performance of organizations in the Middle East and North Africa.