Acil serviste akut kolesistit tanısı alan hastalarda delta nötrofil indeksinin hastalığın şiddeti ile beraber acil servisten sonlanımını erken dönemde öngörmedeki yeri
The role of delta neutrophil index in early prediction of the severity of the disease and the end of the emergency department in patients diagnosed in the emergency department
- Tez No: 775532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Akut kolesistit acil cerrahi gerektiren ve acil servis başvuru sayısı yüksek bir hastalıktır. Şiddetli akut kolesistitin acil serviste erken tanınması mortalite ve morbidite açısından önemlidir. Biz bu çalışmamızda DNI'nın akut kolesistit şiddetini erken dönemde öngörme ve hastaların acil servisten sonlanımını öngörmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.01.2021-01.01.2022 tarihleri arasında acil servise başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. 01.01.2021 ile 01.01.2022 tarihleri arasında, Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisimize Tokyo Kriterlerine göre akut kolesistit tanısı alan 353 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, yaşamsal bulguları, acil servis sonlanımları, yatış süreleri, 28 günlük mortaliteleri, kan parametreleri ve şiddet parametreleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute cholecystitis is a disease that requires emergency surgery and has a high number of emergency department admissions. Early recognition of severe acute cholecystitis in the emergency department is important in terms of mortality and morbidity. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of DNI in predicting the severity of acute cholecystitis in the early period and predicting the outcome of patients from the emergency department. Materials and Methods: In our study, patients admitted to the emergency department between 01.01.2021 and 01.01.2022 were retrospectively analyzed. Between January 01, 2021 and January 01, 2022, 353 patients diagnosed with acute cholecystitis according to the Tokyo Guidelines were included in Ankara City Hospital Emergency Service. Demographic characteristics of the patients, complaints on admission, vital signs, emergency department admissions, length of stay, 28-day mortality, blood parameters and severity parameters were recorded. Statistical analysis was performed using IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0 (Armonk, NY: IBM Corp) and a p value of