Lojistik sektöründe inovasyon ve yönetici tutumları
Innovation and managerial attitudes in the logistics sector
  1. Tez No: 775531
  2. Yazar: BEKİR SEFA KÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Küreselleşme ile piyasalarda işletmeler arası rekabet arttığı için işletmeler adına inovatif olmak, sürdürülebilir bir şekilde rekabet etmenin yolunu açmanın yanı sıra yüksek rekabet içeren piyasa koşulları altında yerini muhafaza etmeyi ve tutunabilmeyi de sağlamaktadır. Her geçen gün önemi son derece artmakta olan lojistik sektöründe, işletmelerin faaliyetlerini inovasyon ile entegre etmeleriyle ve lojistik inovasyon kavramına gerekli önemin verilmesiyle rekabet üstünlüğü kazanmaları ve böylece sürdürülebilir olabilmeleri olası hale gelebilmektedir. İnovasyon kavramının lojistik sektörü ve firmaları için içerdiği faydaların ülkelerin rekabet edebilmeleri açısından da son derece önemli ve kilit bir rolü bulunmaktadır. Lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin inovasyon performansları ya da inovasyon engelleri gibi konularda az sayıda da olsa çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu noktada literatürde lojistik inovasyon yeteneğine ve bu yeteneğe ilişkin firma yöneticilerinin tutumlarını ölçmeye ve lojistik performans ile ilişkilerini anlamaya yönelik başka bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma sonucunda; yönetici tutumlarının, lojistik inovasyon yeteneği ve lojistik performansı üzerindeki etkisine dair bir model geliştirilerek, bahsi geçen değişkenlerin birbirleri ile ilişkilerinin detaylı bir biçimde ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye'de bulunan, lojistik sektöründe faaliyetler gerçekleştiren ve ihracat yapan firmalardan 132 farklı yönetici ile gerçekleştirilmiş anketlerden elde edilen veriler ışığında yönetici tutumlarının lojistik inovasyon yeteneğine etkisi ve lojistik performans ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma verilerinin analizi ve yorumlanması sonucunda; yönetici tutumlarının, lojistik inovasyon yeteneğini pozitif yönde etkilediği ve lojistik inovasyon yeteneğinin de, lojistik performansı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ulaşılan sonuçların geliştirilmiş olan modeli ve literatürde yer alan genel bulguları destekler nitelikte olması ise çalışmanın güvenilirliğini destekler niteliktedir
Özet (Çeviri)
As competition among businesses increases with globalization, being innovative on behalf of businesses not only paves the way to compete in a sustainable way, but also enables them to maintain and hold their place under highly competitive market conditions. In the logistics sector, whose importance is increasing day by day, it becomes possible for businesses to gain competitive advantage and thus be sustainable by integrating their activities with innovation and attaching the necessary importance to the concept of logistics innovation. The benefits of the concept of innovation for the logistics industry and companies have an extremely important and key role in terms of countries' competitiveness. There are various studies, albeit a small number, on the innovation performance of enterprises operating in the logistics sector or innovation barriers. At this point, no other research has been found in the literature to measure the logistics innovation ability and the attitudes of company managers regarding this ability and to understand its relationship with logistics performance. As a result of this research; By developing a model on the effect of managerial attitudes on logistics innovation ability and logistics performance, it is aimed to discuss the relations of the mentioned variables with each other in detail. In the study, the effect of managerial attitudes on logistics innovation ability and its relationship with logistics performance were examined in the light of the data obtained from the surveys conducted with 132 different managers from companies in Turkey, carrying out activities in the logistics sector and exporting. As a result of the analysis and interpretation of the research data; It has been determined that managerial attitudes affect logistics innovation ability positively and logistics innovation ability also affects logistics performance positively. The fact that the obtained results support the developed model and the general findings in the literature supports the reliability of the study