The effect of online shopping motivations on purchase intention: A focus group study of Facebook in Iraq
Çevrimiçi alışveriş motivasyonlarının satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Irak'ta Facebook üzerine bir odak grup çalışması
  1. Tez No: 775533
  2. Yazar: ABDULRAHMAN AL-MSAFIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çevrimiçi satın alma kavramı son yıllarda gelişti ve geleneksel satın alma için bir rakip haline geldi ve insanların bu tür satın almayı deneme arzusu ışığında, Irak gibi gelişmekte olan ülkelerde bile tüketicilerin bunu yapmak için motivasyona ihtiyacı var ve tüketiciler bunu yapmak istiyor. örneğin, Giyim satın almadan önce malları deneyin. Yöneticiler ve pazarlamacılar, tüketicilerin stratejilerini uyarlamak için çevrimiçi olarak ürün satın alma nedenlerini anlarlarsa ve onları çevrimiçi kanalın Facebook'ta ürün satın alma ve satın alma işlemlerini kolaylaştırmanın önemli bir yolu olduğuna ve onları iade edebileceklerine ikna ederse, bu sorun en aza indirilebilir. Açıklamaya uymadığı kanıtlanırsa. Irak'ta online alışveriş güdülerinin Facebook kullanarak online ürün satın alma niyetine etkisi. Tüketicileri sosyal ağları, özellikle Facebook'u kullanarak satın almaya iten temel güdüleri anlamaya yardımcı olan önerilen bir kavramsal model sunulmuştur. Bu çalışmadaki veriler, anketlerin elektronik ortamda dağıtıldığı 304 kişiden oluşan rastgele bir örneklemden toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları ürün değerinin önemini gösterdiğinden, çevrimiçi satın alma kararı verirken çevrimiçi satın alma niyeti ile faydacı güdüler arasındaki korelasyon daha yüksek olduğundan, zevk ve faydacı güdülerin çevrimiçi satın alma üzerinde etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of online purchasing has evolved over the past years and has become a competitor to traditional buying, and in light of people who seek to try this type of purchase, even in developing countries such as Iraq, consumers feel the need for motivation to try this method sometimes, as touching and trying the products before buying them It is a basic purchase of many goods. Like clothes for example. This problem can be eliminated if company managers and market managers understand the motives that make consumers buy products online in order to make their strategies match the desires of customers and convince them that the online store is an important way to buy and facilitate the purchase of products through Facebook and that they can return the product if it proves not to match the description. The effect of online shopping motives on intent to purchase online products using facebook in Iraq. A proposed conceptual model is presented that helps to understand what are the primary motives that drive consumers to buy using social networks, especially Facebook.The data in this study were collected from a random sample of 304, where the questionnaires were distributed electronically. The results of the study concluded that there is an effect of Hedonic motives and utilitarian motives on online purchase, as the correlation between the intention to purchase via the Internet and utilitarian motives is greater, which shows the importance of the value that the product has on the decision buying of the customers .