The peace process with the PKK and The Turkish State: Mechanisms for participation
PKK ve Türk Devleti barış süreci: Katılım için yöntemler
- Tez No: 775560
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FULYA NİMET BERİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye'deki Kürt nüfus arasındaki çatışma dört genel zaman diliminde özetlenebilir: 1920'lerden – '60'lara, Türk milletinin şekillenme dönemi; 1960'lar – 1980'ler, bu temellerinin tartışmaya açılması; 1980'lerden – '90ların sonlarına, iç savaşın ortaya çıkışı; ve 2000'lerin ilk on yılına kadar, demokratikleşme teşebbüsleri. İkibinlerden itibaren Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) iktidara gelmesiyle siyasal barış sürecinde Kürt Sorunu'nun çözümüne yönelik ('90'larda başlayan fakat sonuç vermeyen) teşebbüsler artmıştır. Bunların ilki 2008 – 2011 yılları arasında gerçekleşen gizli“Oslo Görüşmeleri”ve onu takiben Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve PKK arasında 2012 yılından beri devam etmekte olan barış sürecidir. Bütün barış girişimlerine rağmen anlaşmaya varabilmek adına uzlaşmalarda kat edilen yol çok fazla değildir. Bu araştırmanın amacı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve PKK arasında devam eden Kürt Barış Süreci'ne“Katılımın Genişletilmesi”kavramsal çerçevesinin de yardımıyla sivil toplumun ve diğer toplumsal sektörlerin, bireylerin ve kuruluşların katılım mekanizmalarını incelemektir. Tez, bu çerçevenin Kürt Barış Süreci bağlamında bu kavramsal çerçevenin analitik yeterliliğini değerlendirmeyi amaçlarken, aynı zamanda çerçevenin odağında ve ötesinde yer alan diğer örneklerin belirlenmesi ve tanımlanması amacıyla katılım mekanizmalarına genel bir bakış da sunmaktadır. Bu araştırma barış sürecinde tarafların dahil edilmesi pratiklerini incelerken devam eden barış müzakerelerine bağlı kalmadan katılımı geniş bir ölçekten ele alacaktır. Bu yüzde resmi görüşmeleri etkileyecek dahil etme modellerinin yanısıra bütün toplumsal seviyelerde çatışmanın çözümü ve dönüştürülmesi için farklı sektörlerin faaliyetlerini de inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
The conflict between the Turkish State and the Kurdish populations of Turkey can be summarized into four general time periods: from the 1920's – 60's, where the Turkish nation was being formed, during the 1960's-80's where its foundations began to be contested, the 1980's – to the end of the 90's, where a civil war ensued, and up until the first decade of the 2000's, where democratization efforts ensued. Following the second millennia, and the coming to power of the Justice and Development Party (AKP), attempts at a political peace process to solve the Kurdish conflict (already commenced, in the 90´s) increased. Firstly, with the secret“Oslo Talks”between 2008 – 2011, and then followed by the on-going peace process, which commenced between the Turkish State and the PKK in 2012. The aim of this research is to examine participation mechanisms of civil society, and other societal sectors, individuals and organizations, in the ongoing Kurdish Peace Process between the Kurdistan Workers Party (PKK) and the Turkish State, with the help of the“Broadening Participation”framework. This thesis seeks to evaluate the analytical strength of this framework in the context of the Kurdish Peace Process, and through this, provide an overview of participation mechanisms in this case study, in order to identify and describe additional instances, also beyond the framework´s reach. This research will take a broader view on participation, examining inclusion in the wider peace process, not limiting its view to only the ongoing peace negotiations. Thus it will examine inclusion models working to influence track I, but also, a wider array of activities of different sectors and tracks, in attempting to influence a resolution and transformation of conflict at all societal levels.