Kısmi gölgeleme altında bir PV sistem için modifiye edilmiş parçacık sürü optimizasyonu tabanlı MPPT tasarımı
A modified particle swarm optimization based MPPT design for PV system under partial shading
- Tez No: 775561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fotovoltaik teknolojileri büyük ölçüde yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanılmasına rağmen, performansını etkileyen birkaç faktör vardır. PV performansını etkileyen ana faktörler, ışınım ve sıcaklıktaki değişimdir. PV çıkışının Maksimum Güç Noktası Takibi, değişken seviyelerde maksimum fotovoltaik çıkışlar vermek için esastır. Işınım ve sıcaklıktaki anlık değişim, maksimum güç noktasının izlenmesindeki karmaşıklığı arttırır. Ağaçların gölgesinden, yüksek binalardan kaynaklanan kısmi gölgeleme koşulları, bulut oluşumu, özellikle büyük fotovoltaik sistemlerde PV sistemlerini büyük ölçüde etkiler. Kısmi gölgeleme koşulu altında, güç-gerilim eğrileri, çoklu tepe noktaları ile karakterize edildiğinden daha karmaşık hale gelir. Geleneksel PSO, Global Maksimum Güç Noktasını (Global MPP) izlemede daha az doğruluk ve Global MPP ve salınımları elde etmede yavaş yakınsama süresine sahiptir. Bu tezde, kısmi gölgeleme altında bir fotovoltaik sistemin global Maksimum Güç Noktasını izlemek için MATLAB/simulink'te değiştirilmiş bir PSO tabanlı Maksimum Güç Noktası izleme tekniği tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although photovoltaic technologies are largely deployed as a renewable source of energy several factors affect its performance. The major factors that affect PV performance are change in irradiance and temperature. Maximum Power Point Tracking of PV output is essential in giving the maximum photovoltaic outputs at variable levels. Instantaneous variation in irradiance and temperature increases the complexity in tracking maximum power point. Partial shading conditions resulting from shade from trees, tall buildings, cloud formation amongst others greatly affects PV systems especially in large photovoltaic systems. Under the partial shading condition, P-V curves become more complex as it is characterized by multiple peaks. The conventional PSO is associated with less accuracy in tracking the Global Maximum Power Point (Global MPP) and slow convergence time in obtaining the Global MPP and oscillations. In this thesis, a modified Particle Swarm Optimization based MPPT technique is designed in MATLAB/simulink to track the global Maximum Power Point of a Photovoltaic system under partial shading.