Hybrid modified grey wolf optimization-based modified incremental conductance MPPT for photovoltaic systems
Fotovoltaik sistemler için hibrit modifiye gery wolf optimizasyonu tabanlı modifiye artımsal iletkenlik MPPT
- Tez No: 896760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSARIA KARIM MAHMOOD MAHMOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fotovoltaik tabanlı yenilenebilir enerji üretimi sürekli gelişmekte ve modern enerji piyasalarının giderek artan bir parçası haline gelmektedir. Bir Fotovoltaik (PV) sistemin güç verimliliği, özellikle değişen iklim koşullarında en zorlu problemlerden biridir. Optimum güç üretimine ulaşmak için Maksimum Güç Noktasını (MPP) takip etmek, herhangi bir PV tabanlı sistemin en önemli gereksinimlerinden biridir. Bu tez, doğru bir küresel maksimum güç noktası elde etmek için Modifiye Artımlı İletkenlik (M_INC) - Modifiye Grey Wolf Optimizasyonu (M_GWO) algoritmasının avantajlarını birleştiren hibrit bir algoritma önermektedir. Önerilen algoritmanın avantajlarını ve genel verimliliğini anlamak için, artımlı iletkenlik (IC), Grey Wolf optimizasyonu (GWO), hibrit artımlı iletkenlik - Grey Wolf optimizasyonu (IC-GWO) ve hibrit modifiye artımlı iletkenlik - Grey Wolf optimizasyonu (M_IC-GWO) yöntemleri MATLAB/SIMULATION'da uygulanmış ve hem Standart Test Koşulları (STC) hem de Kısmi Gölgeleme Koşulları (PSC) dikkate alınarak önerilen algoritma ile karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada, sistem güç verimliliği, yerleşme süresi ve kararlı durum güç salınımı gibi temel faktörler dikkate alınmıştır. Simülasyonlar, bir, iki ve on panelli seri üç tip test için önerilen algoritmanın STC ve PSC altında yüksek verimliliğini ve azaltılmış salınımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic-based renewable energy production is constantly developing and becoming an increasing part of modern energy markets. The power efficiency of a Photovoltaic (PV) system is one of the most challenging problems, especially in changing climate conditions. Tracking the Maximum Power Point (MPP) to achieve optimal power production is one of the most important requirements of any PV-based system. This thesis proposes a hybrid modified Incremental Conductance (M_INC) – Modified Grey Wolf Optimization (M_GWO) algorithm that merges the advantages of the Modified Incremental Conductance and Modified Grey Wolf Optimization to get an accurate global maximum power point. To figure out the advantages and overall efficiency of the proposed algorithm, incremental conductance (IC), grey wolf optimization (GWO), hybrid incremental conductance - grey wolf optimization (IC- GWO), and hybrid modified incremental conductance - grey wolf optimization (M_IC-GWO) methods were implemented in MATLAB/SIMULATION and compared with the proposed algorithm considering both Standard Test Conditions (STC) and Partial Shading Conditions (PSC). In this investigation, key factors including system power efficiency, settling time, and steady- state power oscillation are taken into account. Simulations reveal high efficiency, reduced oscillation under STC and PSC of the proposed algorithm for three type tests one, two, and ten panels in series.