Ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılık düzeyleri ile konuşma kaygıları arasındaki ilişkiye yönelik görünümler
Looks on the relationship between secondary students' internet addiction levels and talking concerns
- Tez No: 775562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İHSAN KAYA, DOÇ. DR. CAFER ÇARKIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılığı ile konuşma kaygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda yürütülen çalışma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili merkez ilçelerinde yer alan ve azda olsa farklı sosyo-ekonomik ve demografik yapılara sahip mahallelerde bulunan 9 ortaokulda eğitim gören 1037 tane ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Keşaplı ve Çiftçi (2017) tarafından geliştirilen Konuşma Kaygısı Ölçeği (KKÖ) ile Young (1996)'nın geliştirdiği ve Bayraktar'ın (2001) Türkçeye uyarladığı İnternet Bağımlılık Ölçeği (İBÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hem Konuşma Kaygısı Ölçeği hem de İnternet Bağımlılık Ölçeği ile öğrencilere ait cinsiyet, yaş vb. birçok bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık, ilişki ve bağımsız değişkenlerin bu ölçekleri yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca Konuşma Kaygısı Ölçeği ile İnternet Bağımlılık Ölçeği arasında zayıfta olsa istatistiksel olarak anlamlılık ve Konuşma Kaygısı Ölçeği alt boyutlarından bazılarının İnternet Bağımlılık Ölçeği'ni yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction and speaking anxiety of secondary school students. The study carried out in this context was conducted with 1037 secondary school 5th, 6th, 7th, and 8th-grade students attending 9 secondary schools where located in neighborhoods with relatively different socio-economic structures in the central districts of Gaziantep province in the 2020-2021 academic year. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. Personal Information Form was developed by the researcher within the scope of the research, the Speech Anxiety Scale (SAS) was developed by Keşaplı and Çiftçi (2017), and The Internet Addiction Scale (IAS), developed by Young (1996) and adapted into Turkish by Bayraktar (2001), was used. As a result of the research, both the Speech Anxiety Scale and the Internet Addiction Scale were used to determine the gender, age, etc. of the students. Statistically significant differences, relationships and independent variables among many independent variables were found to predict these scales. In addition, it was determined that there was a weak statistical significance between the Speech Anxiety Scale and the Internet Addiction Scale, and some of the Speech Anxiety Scale's sub-dimensions predicted the Internet Addiction Scale.