İkdam gazetesine göre Trablusgarp Savaşı
Tripoli War according to İkdam newspaper
  1. Tez No: 775577
  2. Yazar: KAZIM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Trablusgarp Savaşı Osmanlı Devleti'nin dağılma sürecinin başlamasında felaketler zincirinin ilk halkasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada böylesine önemli bir sürecin İkdam gazetesine yansıması ele alınmıştır. Bu amaçla Eylül 1911 ile Ekim 1912 tarihleri arasındaki İkdam gazetesi nüshalarının içerik analizleri yapılmıştır. Gazetede yayınlanan makaleler, savaş bölgesinde görev yapan muhabirlerden gelen mektuplar ve telgraflar, yabancı ajanslardan tercüme edilen haberler ve röportajlar incelenerek tasnif edilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde İkdam gazetesinin genel bir tanıtımı yapılmıştır. I. Bölümde Trablusgarp Savaşı öncesi Türkiye-İtalya ilişkileri, Trablusgarp'ın Osmanlı Devleti ve İtalya için önemi ve İtalya'nın işgal hazırlıkları üzerinde durulmuştur. II. Bölümde savaşın seyri ve Trablusgarp dışına yayılması, Osmanlı Devleti'nin diplomatik girişimleri ve savaş süresince İtalya'ya uygulanan yaptırımlar gibi konular İkdam'da yer alan makale ve haberler üzerinden verilmiştir. III. Bölümde sulh için savaşan taraflar ve arabulucu devletlerarasında yapılan müzakereler ve Uşi Antlaşması'na giden süreç ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise İkdam'ın Trablusgarp savaşı ile ilgili yayınladığı verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was focused that the Tripoli War, which was the first of the chain of disasters in the beginning of the disintegration process of the Ottoman Empire, and its reflection on the newspaper of İkdam. For this purpose, the content of the copies ofİkdam between September 1911 and October 1912 was analysed . Articles published in the newspaper, letters and telegrams from reporters working in the war zone, news translated from foreign agencies, interviews were studied and classified. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the“Introduction”chapter , the newspaper of İkdam, which is the main source of our study, was introduced. In the I.Chapter, Turkey-Italy Relations before the Tripoli War, the importance of Tripoli for the Ottoman Empire and Italy, and Italy's preparations for the invasion are dwelled on.In the II.Chapter was focused on the course of the war, its spread out of Tripoli, the diplomatic initiatives of the Ottoman Empire and the sanctions against Italy during the by using the comments and news in The Newspaper İkdam. In the III. Chapter the negotiations between the two states for peace and the process leading to the treaty of Ouchy were discussed. In the Conclusion chapter, the data published by The newspaper of İkdam about the Tripoli war has been cosidered.