İkdam gazetesine göre Birinci Balkan Savaşı
According to İkdam newspaper, the First Balkan War
- Tez No: 775579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
XX. yüzyılın en önemli siyasi gelişmelerinden biriBirinci Balkan Savaşı'dır. Osmanlı Devleti'nin siyasi, sosyal ve ekonomik sıkıntıları zirvede yaşadığı bir dönemde ve aynı zamanda İtalya ile savaş hâlinde olduğu bir dönemde başlayan Birinci Balkan Savaşı sonucunda devlet en büyük toprak kayıplarından birisini yaşamıştır. Böylesine önemli bir gelişmenin Türk basınına yansıması da şüphesiz çok önemlidir. Özellikle dönemin şartlarında önemli bir yayın organı olan İkdam gibi bir gazetenin siyasî ve askerî gelişmelere bakışının ortaya konması amaçlanmıştır. İkdam, Birinci Balkan Savaşı'nın başlamasından sonra savaşa geniş yer vermiş ve bu gelişmeyi millî bir konu olarak kabul ederek taraflı tarafsız herkesin bu yolda hareket etmesi gerektiğini vurgulamıştır. Bu anlamda Büyük devletlerin Balkan politikasındaki menfaat odaklı değişimleri de şiddetle eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important political developments of XX.th century is the First Balkan War. As a result of the First Balkan War, which started at a time when the political, social and economic problems of the Ottoman Empire were at their peak, and at the same time when it was at war with Italy, the state experienced one of the greatest territorial losses. The reflection of such an important development on the Turkish press is undoubtedly very important. In particular, it is aimed to reveal the perspective of a newspaper such as Ikdam, which is an important publication in the conditions of the period, on political and military developments. İkdam gave wide coverage to the war after the start of the First Balkan War and accepted this development as a national issue, emphasizing that everyone with impartiality should act in this way. In this sense, she strongly criticized the interest-oriented changes in the Balkan policy of the Great Powers.