Kadınlarda diyet uygulamaları ile beslenme bilgi düzeyi, sağlıklı beslenme takıntısı, beden algısı ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between diet practices and nutrition knowledge, HEALTHY eating obsession, body image and social media use in women
- Tez No: 775580
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma kadınlarda diyet uygulamaları ile sağlıklı beslenme takıntısı, beden algısı, sosyal medya bağımlılığı ve beslenme bilgi düzeyini belirlemek amacıyla planlamış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 18-60 yaş arası 613 gönüllü kadın katılmıştır. Katılımcılar genel bilgiler, antropometrik ölçümler, diyet uygulamalarına ilişkin bilgiler, sosyal medya kullanımlarına ilişkin bilgiler, ORTO-R, Vücut Şekli Anketi (Body Shape Questionnaire-BSQ-34), Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ) ve Genel ve Spor Beslenmesi Ölçeği (General and Sport Nutrition Knowledge Questionnaire-GeSNK)'nin Genel Beslenme bölümünü yanıtlamışlardır. Kadınların yaş ortalaması 28.47±9.38 yıldır. Kadınların %66.4'ü normal beden kütle indeksi (BKİ) değerine sahiptir. Kadınlar ORTO-R ölçeğinden 17.5±5.1, BSQ-34 ölçeğinden 89.2±40.2, GeSNK 38.6±12.5, BSMBÖ'den ise 17.3±6.1 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and carried out in order to determine the level of diet practices and healthy eating obsession, body perception, social media addiction and nutrition knowledge in women. 613 volunteer women aged 18-60 years were included in the study. Participants answered the questions of general information, anthropometric measurements, information about diet practices, information about social media use, ORTO-R, Body Shape Questionnaire (BSQ-34), Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS) and Sport Nutrition Knowledge Questionnaire (GeSNK). Average age of women 28.47±9.38 years. Most of the women (66.4%) have normal BMI. Women scored an average of 17.5±5.1 on the ORTO-R scale, 89.2±40.2 on the BSQ-34 scale, 38.6±12.5 on the GeSNK scale, and 17.3±6.1 on the BSMAS scale.