Knowledge about, practice in, attitude toward risky play: A case study from a school in Türkiye
Riskli oyunlara karşı bilgi, uygulama ve tutum: Türkiye'de bir okuldaki öğretmenler ile vaka çalışması
  1. Tez No: 775612
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk ve uluslararası okul öncesi öğretmenlerinin riskli oyuna yönelik bilgi, uygulama ve tutumlarını incelemektir. Öğretmenler farklı kültürlerden ve eğitim geçmişlerinden gelmektedir. Bu sayede çalışmada kültürün riskli oyuna bakış açısı incelenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma olarak yürütülmüştür. Çalışmada sunulan okulun iki farklı eğitim programı kullanması ve her sınıfta bir Türk ve bir uluslararası öğretmenin görev alması nedeniyle durum çalışması yöntemi araştırmaya uygun yöntemdir. Araştırmanın katılımcıları amaçlı ve uygun örneklem yöntemleriyle seçilmiştir. Katılımcılar araştırmayı sürdürmek için uygun nitelikte katılımcılar arasından seçilmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla bire bir görüşmelerde toplanmıştır. Veri analizleri, öğretmenlerin milliyetlerinin riskli oyunlara yönelik tutumları üzerinde belirleyici bir faktör olmadığını ortaya koymuştur. Dolaylı olarak, yetiştirilme tarzları, büyüdükleri ülke ve öğretmenlik deneyimi yılı, riskli oyunlara karşı tutumlarını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine teachers' knowledge about, practice in, and attitude toward risky play. Participants of the study are coming from different cultures and educational backgrounds. With so, the study is to be examining the effect of culture towards risky play. This case study investigates a school that is using two different educational programs; the classes in the school are all taught by one national and one international teacher. Participants for the study are chosen via purposeful and convenience sampling methods. Data for the study collected via semi-structured and one-on-one interviews. Data analyses revealed that teachers' nationalities are not a determining factor on knowledge about, practice in and attitude toward risky play. Indirectly, their upbringing, the country they grew up in and the year of teaching experience influenced their attitudes towards risky play.