Mandibular mesial kanallarda, iki farklı elektronik apeks bulucu doğruluğunun, mikro bilgisayarlı tomografi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of TWO different electronic APEX locator accuracy in mandibular mesial canals using micro computed tomography
- Tez No: 775622
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEMAL TINAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı; 2 farklı elektronik apeks bulucu cihaz (Propex Pixi, Woodpecker 3) kullanılarak kanal boyu ve çalışma boyu tespit edilmiş mandibular molar dişlerin mesial kök kanallarında, Mikro-BT taraması ile 2 elektronik apeks bulucunun doğruluklarını ve güvenilirliklerini karşılaştırmak ve mandibular molar dişlerdeki anatomik zorlukların elektronik apeks buluculara etkisini incelemektir. Çalışmada 46 adet çekilmiş mandibular birinci molar dişin mesial kökleri kullanıldı. Operasyon mikroskobu altında, eğe apikalden görünene kadar ilerletilip kanalların gerçek boyları (RCL) saptandı. Mikro-BT ile saptanan apikal foramen-apikal konstriksüyon arası gerçek mesafe RCL'den çıkartılarak gerçek çalışma boyu (RWL) belirlendi. Tüm dişler aljinat modele gömüldü. Her iki cihaz ile '0.5' noktasında ölçüm yapıldı ve elektronik çalışma boyu 1 (EWL1) olarak kaydedildi. Daha sonra '0.0' noktasında ölçülen değerden klinik olarak 0,5 mm çıkartılarak elektronik çalışma boyu 2 (EWL2) belirlendi. Tüm dişler Mikro-BT cihazında taranıp apikal konstrüksiyon ve apikal foramenin lokasyonları, çapları, morfolojileri, aralarındaki mesafe, aksesuar kanalların varlığı incelendi. Micro-BT taraması ile elde edilen veriler apeks bulucu ile elde edilen verilerle karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak analiz edildi. Her iki apeks bulucu cihazın gerçek çalışma boyu değerinden anlamlı olarak daha taşkın ölçümler yaptığı gözlendi (p1 mm) ölçtüğü değerler azaldı. Her iki elektronik apeks bulucu cihaz aksesuar kanal olmadığı durumlarda daha fazla 'tam' ve 'kabul edilebilir' ölçümler yaptı. AF-AC arası mesafe 0,5 mm'den daha fazla olduğu zaman 'çalışma boyu 1' noktasında yapılan ölçümlerde Propex Pixi cihazı anlamlı olarak daha fazla 'kabul edilemez' ölçüm yaptı (p=0,005). Elektronik apeks bulucu cihazlar ile '0.0' noktasında ölçüm yapıp, sonrasında klinik olarak 0,5 mm çıkartmak daha kabul edilebilir sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the accuracy and reliability of two electronic apex locators in the mesial canals of mandibular molars by using micro-computed tomography and to examine the effect of anatomical difficulties in mandibular molar teeth on electronic apex locators. The mesial roots of 46 extracted mandibular first molars were used in the study. Under the operating microscope, the actual length of the canals (RCL) was determined by advancing the file from the apically until it was visible. Actual working length (RWL) was determined by subtracting the actual distance between the apical foramen-apical construction determined by micro-CT from the RCL. All teeth were embedded in the alginate model. Measurements were made at the '0.5' point with both devices and recorded as electronic canal length 1 (EWL1). Then, the electronic working length 2 (EWL2) was determined by subtracting 0.5 mm clinically from the value measured at the '0.0' point. All teeth were scanned with Micro-CT device and apical construction and apical foramen locations, diameters, morphologies, distance between them, presence of accessory canals were examined. Data obtained by micro-CT scan were compared with data obtained by apex locator and statistically analyzed. It was observed that both apex locators measured significantly longer than the actual working length (p1 mm) decreased. Both electronic apex locators made more 'precise' and 'acceptable' measurements in the absence of accessory canals. When the distance between AF and AC was more than 0.5 mm, Propex Pixi device made significantly more 'mistaken' measurements at the 'electronic working length 1' point (p=0.005). With electronic apex locator devices, measuring at the '0.0' point and then subtracting 0.5 mm clinically gives more acceptable results.