Periodontal kemik kaybı dağılımının yaş, cinsiyet, diş tipi ve diş yüzey genişliği ile olan ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak incelenmesi
Investigation of the relationship of periodontal bone loss di̇strubution with age, gender, dental TYPE, and TOOTH surface WİDTH using conical BEAM computerized tomography
- Tez No: 775661
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak çeşitli yaş gruplarındaki bireylerde periodontal kemik kayıplarının ölçülmesi ve bu değerlerin yaş, cinsiyet, çene tipi, diş tipi ve diş yüzey genişliği ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Ayrıca kemik kayıplarına lokal faktörlerin etkisinin, dolgu ve kron gibi restorasyonlar açısından incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 19-29, 30-39, 40-49, ≥50 yaş olmak üzere, gruplara ayrılan rastgele seçilmiş hastalardan herhangi bir endikasyonla çekilmiş 200 adet KIBT görüntüsü incelenmiştir. Alveoler kret ile mine-sement sınırı (MSS) arasında kalan mesafe ölçülmüş ve 2 mm üzerindeki değerler kemik kaybı olarak değerlendirilmiştir. Kemik kaybı görülen dişlerde anguler defekt varlığı ayrıca gözlemlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastalarda yaşla birlikte kemik kaybı artmıştır. Erkeklerde görülen ortalama kemik kaybı 1,15 mm, kadınlarda görülen ortalama kemik kaybı 0,82 mm olup erkeklerde kadınlara oranla daha fazla kemik kaybı görülmüştür. En fazla kemik kaybı üst molar dişlerde sonrasında ise alt kesici dişlerde görülmüştür. Çeneler arasında ortalama kemik kaybı değerleri açısından anlamlı bir fark bulunmazken, üst çenede distal yüzeylerde alt çeneye oranla daha fazla kemik kaybı görülmüştür. MSS'de diş yüzey genişliği ve kemik kaybı arasındaki ilişki diş tipine göre farklılık göstermiştir. Alt kesici ve alt premolar dişlerde dişlerin MSS'de bukkolingual ve mesiodistal genişliği azaldıkça kemik kaybı artmıştır. Sonuç: Tüm bu sonuçlar periodontal kemik kayıplarının yaş, cinsiyet, diş tipi ve diş yüzey genişliğinden etkilendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to measure periodontal bone loss in individuals of various age groups using cone beam computed tomography (CBCT) and to investigate the distribution of these values according to age, gender, jaw type, tooth type and tooth surface width. It is also aimed to examine the effect of local factors on bone loss in terms of restorations such as fiilings and crowns. Materials and Methods: In the present study, 200 CBCT images obtained with any indication from randomly selected patients to form the age groups of 19-29, 30-39, 40-49, ≥50 years, were evaluated. The distance between the alveolar crest and the cemento enamel junction (CEJ)) was measured and values above 2 mm were considered as bone loss. The presence of angular defects in teeth with bone loss was also examined. Results: Bone loss increased with age in the patients included in the study. The mean bone loss in men is 1.15 mm, and the mean bone loss in women is 0.82 mm, with men having more bone loss than women. The most bone loss was observed in the upper molars, followed by the lower incisors. While there was no significant difference between the jaws in terms of mean bone loss values, more bone loss was observed in the distal surfaces of the upper jaw compared to the lower jaw. The relationship between tooth surface width and bone loss in CEJ differed according to tooth type. In the lower incisors and lower premolars, bone loss increased as the buccolingual and mesiodistal width of the teeth in the CEJ decreased. Conclusion: All these results showed that periodontal bone loss is affected by age, gender, tooth type and tooth surface width.