Karadeniz kalkan balığı (Scophthalmus maximus) sperminin dondurulmasında antioksidan kullanımı ve DNA hasarı üzerine etkileri
Effect of antioxidants on cryopreserved Black Sea turbot (Scophthalmus maximus) spermatozoa quality and DNA damage
  1. Tez No: 775678
  2. Yazar: HAMZA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ZEKİ KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Karadeniz kalkan balığı (Scophthalmus maximus) sperminin dondurularak saklanmasında seyrelticiye eklenen farklı antioksidanlar ve bunların farklı dozlarının çözdürme sonrası spermin motilitesi, hız parametreleri, dölleme kapasitesi ve DNA hasarı üzerindeki etkileri araştırıldı. Antioksidan olarak: rozmarinik asit (RA) (25, 50 ve 100 µg/mL), ürik asit (UA) (25, 50 ve 100 µg/mL) ve taurin (TA) (25, 50 ve 100 µg/mL) belirlenen dozlarda geleneksel sulandırıcıya eklenmiştir. Sulandırıcı ile 1:9 oranında seyreltilen sperm örnekleri kriyoprezervasyon yapıldı. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlara göre; spermin çözülme sonrası motilitesi en yüksek 25 µg/mL RA'da (% 77,41±2,90), ardından 50 µg/mL RA'da (% 74,86±3,2), 50 µg/ml UA'da (% 69,56±3,30) ve 100 µg/mL UA'da (% 70,74±2,51) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of several antioxidants added to cryopreservation extender on turbot (Scophthalmus maximus) sperm post-thaw motility, fertilization, sperm characteristics, and DNA damage were investigated. The following antioxidants were used in conjunction with the conventional extenders: rosmarinic acid (RA) (25, 50, and 100 µg/mL); uric acid (UA) (25, 50, and 100 µg/mL); and taurine (TA) (25, 50, and 100 µg/mL). On sperm samples that had been diluted by the extenders at a 1:9 ratio, cryopreservation was carried out. The results demonstrated that the post-thaw motility of sperm was higher in 25 µg/mL RA (77.41±2.90 %), followed by 50 µg/mL RA (74.86±3.2 %), 50 and 100 µg/mL UA (69.56±3.30 % and 70.74±2.51 %, respectively) which significantly differentiated from conventional extender. The highest hatching rate (70.67±4.67 %) was attained at UA 50 µg/mL, while the highest fertilization rate (81.67±2.52 %) was observed in RA 25 µg/mL. At UA 50 µg/mL, the DNA fragmentation rate was lowest (5.07±1.57 %). In conclusion, antioxidants had a protective impact on sperm of turbot that had been frozen and thawed.