Beş yaş altı astımlı çocuklarda uyku ilişkili solunum bozukluğu sıklığının ve kontrol üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Identifying relationship between the presence of sleep-related breathing disorders and disease control in asthma patients under 5 years old
  1. Tez No: 775180
  2. Yazar: MURAT ÇAPANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY CİVELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beş Yaş Altı Astımlı Çocuklarda Uyku İlişkili Solunum Bozukluğu Sıklığının Ve Kontrol Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Giriş – Amaç: Uyku ilişkili solunum bozukluklarının (UİSB) astım kontrolü için bağımsız bir risk faktörü olduğu ve astmatik hastalarda normal populasyona göre daha sık görüldüğü belirtilmiştir. Astımlı çocuklarda UİSB'nun belirlenmesi ve kontrol edilmesi astım kontrolünü olumlu şekilde etkileyebilir. Çalışmamızda 5 yaş altında astım nedenli en az 1 yıldır takipli olgularımızda demografik özelliklerin, UİSB sıklığının kontrol ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem-Gereçler: Çalışmada Haziran 2013 - Aralık 2014 tarihleri arasında kliniğimizde 5 yaş altında olup astım nedenli takipli ve en az 3 kez muayeneye gelmiş hastalar kontrole çağrıldı, astım risk faktörleri, klinik ve demografik özelikleri sorgulandı.“TRACK”ve UİSB'un sorgulandığı anketler verildi. UİSB varlığı ile hastalık kontrolü arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Toplam astım tanılı 150 hasta incelendi. Hastaların 99 (%66)'u erkek ve yaş ortalaması 4,08 ± 1.17 (2-5.9) yıldı. Hastalardan 91 (%60.7)'i GINA'ya, 60 (%46.5)'sı TRACK'a göre kontrolsüzdü. Hastaların şikayetlerinin başlama yaşı 10.4 ±10.8 (1-48) ay ve tanı yaşı ise 21.4 ± 14.1 (5-60) aydı. Hastaların 36 (%31)'sında alerjik rinit, 22 (%15.4)'sinde evinde rutubet, 53 (%37.1)'sinde kalabalık (>5 kişi) ortam koşulları mevcuttu. Hastaların 56(%38.6)'sında pasif sigara maruziyeti mevcuttu. Kontrolü etkileyen risk faktörleri ile kontrol arasında ilişki saptanmadı (p >0,05). UİSB 28 hastada (%19.3) tespit edildi. GINA'ya göre ve TRACK puanına göre hastalık kontrolü ile UİSB arasında ilişki saptanmadı (p sırasıyla 0.195 ve 0.077). Son 1 yılda acil başvuru sayısı UİSB olan grupta anlamlı fazla olarak bulundu (p=0.037). Sonuç: Son 1 yılda acil başvuru sayısı UİSB olan grupta anlamlı fazla olarak bulunmasına rağmen USİB'nin astım kontrolü ile ilişkisi saptanmamıştır. Fakat daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Identifying Relationship Between The Presence Of Sleep-Related Breathing Disorders And Disease Control In Asthma Patients Under 5 Years Old Introduction – Objective: It was reported that sleep-related breathing disorders (SRBD) are an independent risk factor for asthma control and they are observed more common in asthmatic patients than normal population. Identifying and controlling SRBD in asthmatic children may affect asthma control in a positive way. In our study, it was aimed to investigate relationship between asthma control and the presence of SRBD in patients under 5 years old who were followed due to asthma in our clinic for at least 1 year. Materials-Methods: In this study, patients under 5 years old who were followed due to asthma in our clinic between the dates of June 2013 - December 2014 and came to examination at least 3 times were invited for examination and they were questioned for asthma risk factors, clinical and demographic characteristics. The patients were evaluated according to asthma control and sleep-related breathing disorder.“TRACK”(Test for Respiratory and Asthma Control in Kids) and“SRBD”standart questionnaires were used for evaluation of patients. The relationship between presence of SRDB and disease control was investigated. Results: A total of 150 patients with asthma were examined. Ninety nine (66%) patients were male and the average age was 4.08 ± 1.17 (2-5.9) years. In all patients, 91 (60.7%) patients were uncontrolled in terms of GINA, 60 (46.5%) patients were uncontrolled in terms of TRACK. The age of onset of the complaints of the patients was 10.4 ± 10.8 (1-48) months and age of diagnosis was 21.4 ± 14.1 (5-60) months. In all patients, 36 (31%) patients had allergic rhinitis, 22 (15.4%) patients had humidity-moisture in their home, and crowd (≥5 people) conditions in their home were present for 53 (37.1%) patients. Passive smoking exposure was available for 56 (38.6%) patients. No correlation was found between asthma control and risk factors affecting the asthma control (p >0.05). SRBD was identified in 28 (19.3%) patients. In terms of GINA and TRACK scores, no relationship was detected between disease control and SRBD (p = 0.195 and 0.077 respectively). Number of başvuru of emergency in last one year is determined higher in patients with SRBD than in patients without SRBD (p= 0.037). Conclusion: Although number of başvuru of emergency in last one year is determined hihger in patients with SRBD than in patients without SRBD, relationship between presence of SRBD and asthma control was not detected. However, there is a need for large-scale studies.