İzmir Körfezi'nde sardalya balığının (Sardina pilchardio walbaum, 1792) biyolojisi üzerine araştırmalar
Study on the biology of the saoline (Sardina pilchardus walbaum, 1792) in the İzmir Bay
- Tez No: 77571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT TOĞULGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Haziran 1996-mayıs 1997 tarihleri arasında İzmir Körfezi'nde ticari amaçlı teknelerden aylık olarak alınan 332 adet sardalya balığı (Sardina pilchardus, Walbaum, 1792) üzerinde yapılan bu çalışmada, körfezin ekonomik balıklarından olan bu türün biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Populasyonda I-IV yaşları arasında dağılım gösteren örneklerin %71.38 dişi, %28.62'ini erkek bireyler oluşturmuştur. Her iki eşeyin total boyu 9.3-14.3 cm ve ağırlığı 6.89-36.8 gr arasında değişmiştir. Populasyonun büyümesi ilk yaşlarda hızlı iken yaş arttıkça yavaşladığı görülmüştür. Boy ağırlık ilişkisi tüm bireyler için W=0.062 L3.214 olarak hesaplanmıştır. Ortalama kondisyon faktör değeri dişiler ve erkekler için 0.99 ile 1.1 1 arasındadır.
Özet (Çeviri)
Study on the biology of the sardine {Sardina pilchardus Walbaum., 1792) in the Izmir bay. The aim of the present work is the determination of biological features of the European Sardine {Sardina pilchardus, Walbaum., 1792), which is the important commercially valuable species of the bay population, 332 sardine samples taken from the commercial boats in Izmir Bay during June 1996-may 1997. The age composition of specimens was between I-IV and percentages of the sex composition were calculated as 71.38 % for females and 28.62% for males in the population. The total length and weight of both sex varied from 9.3 to 14.3 cm and from 6.89 to 36.8 gr. respectively. The growth of the population was the most rapid at the first years of life but afterwards growth ratio was slower. Length-weight relation was calculated W=0.0062 L3.214 for all individuals. The average condition factor value was between 0.99-1.11 for males and females.