Kirli suların bazı sebze bitkileri üzerindeki anatomik ve morfolojik etkilerinin araştırılması
A Study on the anatomical and morphological effects of waste water on some vegetables
- Tez No: 77572
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
IV ÖZET KİRLİ SULARIN BAZI SEBZE BİTKİLERİ ÜZERİNDEKİ ANATOMİK VE MORFOLOJİK ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI KARA,Giray Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü, Botanik Anabilimdalı Tez Yöneticisi:Prof. Dr. Münir Öztürk Nisan 1998, Bu çalışmada Allium cepa'mn. kök tüyü hücrelerinde ki mitotik etkinlik ve mitotik sapmalar ve morfolojileri üzerine Gediz Nehri sularının etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Gediz nehrinin izmir körfezine döküldüğü en yalan noktalardan biri olan Maltepe köyü yakınlarından yaz ve kış aylarında alman su örnekleri ayrı ayrı denenmiştir. Çalışmanın sonunda : Çimlendirilen soğanlardan kontrol gurubunda çimlenen kök sayısının fazla olduğu, daha kısa sürede köklendiği ve çimlenen köklerin Gediz nehri suyu uygulananlardan daha uzun olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar bize Gediz nehri sularıyla sulanan bitkilerde mitozun daha azaldığı göstermektedir. Yine yaz aylarında alman su örneklerinde mitoz miktarının az çıkması suyun içeriğinde bulunan ve mitoza ket vuran madaeferin konstrasyonunun artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Çalışma sonucunda : Kalgm kromozom, Köprü oluşumu, K^utup kayması ve Poliploidi şeklinde kromozom anomalilerine rastlanılmıştır. Bu anomali miktarının fazlalığı nehir sularında anomaliye sebep olan madde miktarının fazla olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT A STUDY ON THE ANATOMICAL AND MORPHOLOGICAL EFFECTS OF WASTE WATER ON SOME VEGETABLES In this study, I have attempted to analize the effects of Gediz river water on mitotic activity and mitotic deviations in the root hair cells of Allium cepa and its morphological structure. For this purpose, water samples procured from maltepe village- both in summer and winter- which is one of the closest points to the place where thre river pours into the Izmir bay have been tested separately. These results indicate that mitosis in the plants which were watered by Gediz water have undergone a considerable amount of reduction. The reason for the less amound of mitosis in water samples taken in summer could be geu to an increase in the concentration of substan ces in water which inhibit mitosis. The study has also showed that there are 4 different types of chromosom aberations such as; multipolar spindle with unequal se paration of chromosomes, Lagging chromosomes, Poliploid cells, bridges and binuclaete cells. The fact that we found excessive amount of aberation suggested that there should be a great deal of substance that enabled aberation.