Genus chaetoceros (Bacillariophyceae) üzerine kinetik çalışmalar
Kinetic studies on genus chaetoceros (Bacillariophyceae)
  1. Tez No: 77573
  2. Yazar: FATMA SANEM İZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHA BÜYÜKIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada Chaetoceros gracilis türünün büyümesi üzerine kesikli kültürü şartlarında; ışık, sıcaklık ve nütrientlerin etkileri incelenmiştir. Buna göre optimum sıcaklık 28°C ve optimum ışık şiddeti ise 1300 ftCd olarak bulunmuştur. Herbir nutrient için bulunan Ks değerleri ise, nitrat için 0.496 umol NCV-N/1; amonyum için 0.862 umol NH4+-N/1; fosfet için 1.045 umol PC>4“3-P ve silikat için 0.558 umol Si/lbulunmuştur. Aynı nütrientler için maksimum büyüme hızı değerleri ise çiftlenme/gün olarak sırasıyla, 1.611, 1.332, 1.662 ve 1.757 bulunmuştur. C. gracilis türünün nütrientleri tüketim hızlan da araştırılmıştır. Buna göre nitrat ve amonyum ortamdan tamamiyle tükenmemekte, fosfat ”lüks tüketim" yaparak birden tüketilmekte, silikat da, tedricen ama sonunda tamamen ortamdan tüketilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impacts of light, temperature and nutrients on the growth of Chaetoceros gracilis were investigated under batch culture conditions. As a results, the optimum temperature and light intensities were found as 28 °C and 1300 ftCd, respectively. Ks values calculated for each of nutrients were found as follows: 0,496 umol NCV-N/1 for nitrate, 0.862 umol NHLT-N/1 for ammonium, 1.045 umol PC»4'3-P for phosphate and 0.558 umol Si/1 for silicate. Concerning the same nutrients, values of maximum growth rate were found as 1,611 doubling/day, 1.332 doubling/day, 1.662 doubling/day and 1,757 doubling/day, respectively. Nutrient consumption rates of C. gracilis were also considered in this stutdy. According to the results, nitrate and ammonium were not consumed completely from the medium, phospate was consumed as“luxury consumption”and silicate was consumed almost entirely but gradually from the medium.