Heterogeneous effects of financial indicators on firms' exports: Evidence from Turkish manufacturing firms
Finansal göstergelerin firma ihracatı üzerindeki heterojen etkileri: Türk imalat firmalarından deliller
  1. Tez No: 775741
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gümrük ve bilanço verilerini birleştiren firma düzeyinde kapsamlı bir veri tabanı kullanan bu makalede, finansal göstergelerin Türk imalat firmalarının ihracatları üzerindeki etkilerindeki heterojenlik incelenmektedir. 2010-2020 dönemine ilişkin panel veri tahminleri, firma bazında finansal göstergelerdeki iyileşmenin firmaların ihracatını teşvik edici etkilerinin olduğunu göstermektedir. Daha spesifik olarak, karlılık ve likidite oranlarının firmaların ihracatı ile pozitif ilişkili olduğu, kaldıraç oranlarındaki artışların ise ihracat performanslarını kısıtladığı tespit edilmiştir. Tahmin sonuçları ayrıca, banka kredilerinin bu kredilere erişimi olan firmaların ihracatlarını desteklediğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, firma özelliklerinin ihracat performansları açısından heterojenlik kaynağı olduğunu göstermektedir. Finansal göstergelerin yanı sıra reel döviz kuru ve dış talebin reel ihracat üzerindeki etkilerinin firmaların büyüklüğüne, yaşına (deneyimine), ihracatta kalıcılığına, üretimin teknoloji yoğunluğuna, ithal girdi yoğunluğunun derecesine ve yabancı sahiplik oranına bağlı olarak farklılık gösterdiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Using an extensive firm-level database that combines customs and balance sheets data, this paper investigates the heterogeneity in the effects of financial indicators on the exports of Turkish manufacturing firms. The panel data estimations for the period 2010-2020 suggest that improvement in the firm-level financial indicators have stimulating effects on the firms' exports. More specifically, it is found that profitability and liquidity ratios are positively associated with firms' exports, while increases in the leverage ratios hinder the export performances. Estimation results also reveal that, bank loans support the exports of firms that are able to have access to those loans. In this regard, the study demonstrates that firm characteristics are sources of heterogeneity for the export performances. The effects of financial indicators along with real exchange rate and foreign demand on real exports are shown to differ depending on firms' size, age (experience), permanence in exporting, technology intensity of production, the degree of imported input intensity and the level of foreign ownership.