The effect of debt heterogeneity on firm performance and value
Borç heterojenliğinin firma performansı ve değeri üzerindeki etkisi
- Tez No: 902238
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL BANU DURUKAN SALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Firma performansı ve değeri, firmanın faaliyetlerini hissedarlarının servetini maksimize etme amacına uygun olarak yürütüp yürütmediğinin temel göstergeleri olarak kabul edilir. Finans araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalar sonucu, firma performansı ve değerinin belirleyicileri sermaye yapısı, firma büyüklüğü, likidite, firma aktiflerinin yapısı, faiz ödeme gücü ve firmaların kurumsal yönetim uygulamaları olarak bulunmuştur. Bu bağlamda, sermaye yapısı kararları finans literatüründe göz önüne alınmış ancak bu çalışmalarda borç yapısındaki heterojenlik göz ardı edilmiştir. Bu tez, borç finansmanı tarafından sağlanan izleme faaliyetlerini vurgulayarak borç heterojenliğinin firma performansı ve değeri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezde, 2008 – 2022 yılları arasında Brezilya, Fransa, Almanya, İtalya, Meksika, Güney Kore, Rusya ve Türkiye'de faaliyet gösteren finansal olmayan halka açık firmalar panel veri regresyon yöntemi ile Driscoll-Kraay standart hata tahmincileri kullanılarak analiz edilmiştir. Ampirik bulgular, borç yapısının heterojenliği azaldıkça firma performansının azaldığını ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, gelişmiş ülkeler alt örneklemi ile Brezilya, Fransa, İtalya, Güney Kore ve Rusya alt örneklemleri için etkin izleme hipotezinin geçerli olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Ancak, Türkiye alt örneklemine ilişkin sonuçlar borç yapısı daha az heterojen hale geldikçe firma performansının arttığını göstermektedir. Ayrıca, borç yapısının heterojenliği azaldıkça firma değerinin arttığı görülmektedir ve bu sonuçlar bedavacılık hipotezini desteklemektedir. Bu sonuçlar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler alt örneklemleri ile Almanya, İtalya, Meksika ve Türkiye alt örneklemleri için geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Firm performance and value are considered as the key indicators of whether the firm is operating in line with its main purpose of maximizing shareholders' wealth. Accordingly, capital structure, firm size, liquidity, tangibility, solvency, and corporate governance practices are presented as the main determinants of firm performance and value in the studies conducted by finance researchers. Within this context, capital structure decisions have drawn attention in the finance literature; however, the heterogeneity in the debt structure is mostly disregarded. This dissertation aims to investigate the effect of debt heterogeneity on firm performance and value by emphasizing the monitoring role of debt financing. In this dissertation, non-financial listed firms operating in Brazil, France, Germany, Italy, Mexico, South Korea, Russia, and Türkiye between 2008 and 2022 have been analyzed using panel data regression methods by employing Driscoll-Kraay Standard Error estimators. The empirical findings show that firm performance decreases as the heterogeneity of the debt structure decreases. These results provide evidence that the effective monitoring hypothesis is valid for the whole sample and the subsamples of developed countries, in addition to the Brazilian, French, Italian, South Korean, and Russian subsamples. However, the results for the Turkish sub-sample show that firm performance increases as the debt structure becomes less heterogeneous, supporting the free-rider hypothesis. Furthermore, empirical findings demonstrate that firm value increases as the heterogeneity of the debt structure decreases, supporting the free-rider hypothesis. These results are also valid for the subsamples of Germany, Italy, Mexico, Türkiye, as well as the developed and developing countries subsamples.