Diplomacy and business in capable hands: The American officials who shaped U.S.-Turkey economic and commercial relations in the Early Cold War period
Diplomasi ve iş emin ellerde: Erken Soğuk Savaş döneminde ABD-Türkiye ekonomik ve ticari ilişkilerini şekillendiren Amerikalı yetkililer
- Tez No: 775744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Soğuk Savaş başlarında derinleşen Türkiye-ABD ilişkileri, Türkiye'nin 1952 yılında NATO'ya katılması ile siyasi ve askeri bir ortaklığa dönüşmüştür. Bu ortaklığın diğer bir ayağı olan ekonomik ve ticari ilişkilerde de iki ülke arasında bir entegrasyondan söz edilebilir. Türkiye'nin 1947'de ilan edilen Marshall Yardımı programına dahil olması Türkiye pazarına giren Amerikan mallarını ve hizmetlerini artırmakla kalmamıştır. Aynı zamanda Amerikan ekonomik modeli içerisinde önemli bir yere sahip olan serbest ticaret ve özelleştirme gibi kavramlar Türk karar vericiler tarafından da benimsenmeye başlanmış, bu yıllarda yabancı yatırımı teşvik eden önemli kanunlar çıkarılmıştır. Bu dönemde Türkiye'de görev yapan Amerikalı siyasi aktörlerin ve iktisat danışmanlarının bu değişimde önemli bir rol aldığı söylenmelidir. Amerikan iş dünyasının çeşitli kollarından gelen yüksek rütbeli çokuluslu şirket yöneticilerin ve akademisyenlerin Türkiye'ye, büyükelçi ve ABD hükümetini temsil eden ekonomik danışman gibi unvanlarla, atandığı görülmektedir. Bu aktörler, iş dünyası geçmişi tecrübelerinden ve siyasi unvanlarından da faydalanarak, Türk karar vericiler üzerinde önemli bir nüfuz oluşturmuş, birçok Amerikalı çokuluslu şirketin Türkiye'nin çeşitli pazarlarına ve iş alanlarına giriş yapmalarına yardımcı olmuşlardır. Bu tez çalışması, bu dönemde Türkiye-ABD arasında şekillenen ticari ve ekonomik yapıyı bu kişiler üzerinden okumayı hedeflemektedir. Bu kişilerin kişisel hatıratları ve şirket, devlet ve gazete arşivleri gibi birincil kaynaklara dayanarak oluşturulan bu çalışmanın hem erken Soğuk Savaş dönemindeki Türkiye ve ABD ilişkileri literatürüne hem de günümüzde daha da yaygınlaşan ticari diplomasi ve iş diplomasisi gibi kavramlara katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey-U.S. relations, which started to deepen at the beginning of the Cold War, turned into a political and military partnership with Turkey's joining NATO in 1952. As another significant pillar of this partnership, an integration in economic and commercial relations between the two countries can be mentioned. Turkey's inclusion in the Marshall Plan announced in 1947 not only increased American goods and services entering the Turkish market. At the same time, concepts such as free trade and privatization, which have an important place in the American economic model, have been adopted by Turkish decision-makers, and new laws encouraging foreign investment have been enacted in these years. The American political actors and economic consultants working in Turkey during this period played key roles in such changes. It is seen that high-ranking multinational company executives and academics from various branches of the American business world have been appointed to Turkey with titles such as ambassador and economic consultant representing the U.S. administrations. These actors, benefiting from their business orientation and political titles, significantly influenced the Turkish decision-makers and have helped many American multinational companies to enter various markets and business areas of Turkey. This thesis aims to provide a comprehensive reading of the commercial and economic structure shaped between Turkey and the U.S. in this period through these people. Based on the personal memories of American political actors and primary sources such as company, state, and newspaper archives, this study aims to contribute both to the literature on Turkey-U.S. relations in the early Cold War period and to concepts such as business diplomacy and business diplomacy that are becoming more common nowadays.