The social struggle in the Yeni Çeltek coal basin (1975-1980): Sources of politicisation in self management practices
Yeni Çeltek kömür havzasındaki toplumsal mücadele (1975-1980): Özyönetim uygulamalarında siyasallaşmanın kaynakları
- Tez No: 775769
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırma, 1975-1980 yılları arasında Yeni Çeltek kömür havzasında ortaya çıkan emek ve toplumsal mücadele sürecinin hem nedenselliğini açıklamaya hem de sürecin katılımcıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu süreci analiz etmek için nitel araştırma yöntemi, yani saha çalışması görüşmeleri ve arşiv malzemesi kullanılmıştır. Çalışma, hareketin kaynakları olarak emek süreçlerine ve kolektif eylemliliğe odaklanmaktadır. Analiz, işçilerin ve daha genel olarak havza halkının mücadele anlayışlarındaki siyasi dönüşüm sürecini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda, dayanışma ve adalet arayışının alt sınıfların hem işyerinde hem de gündelik hayatta özyönetim pratikleri inşa etmelerine nasıl zemin oluşturduğu gösterilecektir. Devrimci Yol'un, sıradan insanların öznel failler haline gelmesi için geleneksel ertelemeci yaklaşımların aksine, yerelde hissedilen sorunlara karşı aşağıdan örgütlenen mücadeleler öneren politik duruşu, siyasallaşma biçimlerini anlamak için bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
The following research attempts to provide an explanation of both the causality of the labour and social struggle process that emerged in the Yeni Çeltek coal basin between 1975 and 1980 and to reveal its effects on its participants. The qualitative research method used to analyse this case is the use of fieldwork interviews and archival material. This study focuses on the labour processes and collective agency as sources of the movement. The analysis aims to show the process of political transformation in the conceptions of the struggle of the workers and more generally of the people of the basin. In this sense, it will be shown how solidarity and the pursuit of justice form the basis for the lower classes to build practices of self-governance in both the workplace and everyday life. The political stance of Devrimci Yol, which proposes struggles organised from below against locally felt problems, as opposed to traditional procrastinatory approaches, for ordinary people to become subjective agents will be a source for understanding forms of politicisation.