Türkiye'deki hazır giyim firmalarının eko-tekstil durumlarının tespiti
Determination of the eco-textile status of the apparel industry in Turkey
  1. Tez No: 775821
  2. Yazar: ÖZGENAZ DAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN FİRİDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişen teknoloji, artan insan ihtiyaçları ve istekleri tekstil sektörünün ilerlemesini sağlarken çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Tekstil ürünlerinin üretim aşamalarında toksik kimyasallar ortaya çıkmakta ve su, hava, toprak, gürültü kirliliği oluşmaktadır. Son yıllarda tekstil üretiminin artması sonucunda atık maddeler ve onlara yönelik sorunlar da giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı tekstil endüstrisinde hazır giyim sektörünün ekolojik etkilerini belirtmektir. Bu nedenle çalışma hazır giyim sektörünün hangi aşamalarında, ne tür kirlilik oluştuğu ve sektörün tüm mevcut sorunlara rağmen nasıl sürdürülebilir olacağı konularını içermektedir. Bu araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında literatürlerden yararlanılarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Bu anket formu Türkiye'deki hazır giyim firmalarına yönelik yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında firmaların eko-tekstil, geri dönüşüm ve eko-etiket konularında farkındalıklarının olduğu; ancak uygulamada eksiklikler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma sonuçları; tekstil ve hazır giyim sektöründe eko-tekstil, eko-etiket, atıkların geri dönüşümü gibi çevre dostu uygulamaların yapılmasında yönlendirici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Developing technology, increasing human needs and demands have brought about environmental problems while enabling the textile industry to progress. Toxic chemicals occur during the production stages of textile products and water, air, soil and noise pollution occur. In recent years, waste materials and the problems related to them have been increasing as a result of the production of textile products. The aim of this study is to indicate the ecological effects of the garment industry in the textile industry. For this reason, the study includes the issues of what kind of pollution occurs in which stages of the ready-made clothing sector and how the sector will be sustainable despite all the existing problems. This research is a descriptive study. A questionnaire prepared by using the literatüre was used to collect the data of the study. This questionnaire was made for ready-made clothing companies in Turkey. In the light of the findings obtained as a result of the research, it has been revealed that the companies have awareness of ecological textile, recycling and eco-label issues; however, there are deficiencies in practice. The results of this study are thought to be guiding in the implementation of environmentally friendly practices such as ecological textile, eco-label, waste recycling in the textile and ready-made clothing sector.