The determination of the effects of Samarra power plant in Iraq on polluting soil, water and plants with heavy metals
Irak'taki Samarra elektrik santralinin toprak, su ve bitkiler üzerindeki kirlilik etkisi
  1. Tez No: 775837
  2. Yazar: RAMİ MOHAMMED JASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
The study was carried out to assess the pollution of soil, plant, and water with heavy metals in agricultural fields near the power plant in the Iraqi city of Samarra. This study employed modern soil contamination parameters such as contamination factor (CF) and enrichment factor (EF). For this study, four sites were chosen. Soil samples were collected at a depth of (0-30 and 30-60cm). Corn (Zea Mays) shoots and roots were collected. Irrigation water samples were collected from a well, pond, and river. The results revealed a significant concentration of Pb in the soil at sites S1 and S2, reaching 167.8 and 129.3 mg kg-1, respectively. Cd levels were highest at the S1, S2, and S3 locations, with values of 9.52, 6.82, and 4.11 mg kg-1, respectively. Ni concentrations were 104.71 and 81.32 mg kg-1 at S1 and S2, respectively. V concentrations were 137.8, 131.4, and 104.8 mg kg-1 at sites S1, S2, and S3, respectively. Site S1 had a higher As content of 21.23 mg kg-1. These findings were over the allowable limits. The plant's results revealed a significant concentration of Pb and Cd in the plant's roots at sites S1, S2, and S3, reaching 8.90, 7.18, and 5.81 mg kg-1 for Pb and 0.43, 0.31, and 0.22 mg kg-1 for Cd, respectively. The highest concentrations of Cu and As in the plant were found in the shoot at site S1, where they were 47.9 and 0.26 mg kg-1, respectively. The concentrations of the metals Pb, Cd, Cu, and As in the plant exceeded the allowable limits. The irrigation water samples revealed a high quantity of Pb, Cd, Co, Cu, Mn, Fe, and As in all sites (pond, well, and river). The concentration of these components surpassed the allowable limits. The results showed high enrichment factor EF values for (Cd, Pb, Hg, and As) at sites S1, S2 in depths of 0-30, and 30-60 cm, with values ranging from moderate (3 < EF ≤ 5) to significant enrichment (5
Özet (Çeviri)
Çalışma, Irak'ın Samarra kentindeki elektrik santralinin yakınındaki tarım alanlarında toprak, bitki ve suyun ağır metallerle kirlenmesini değerlendirmek için yapıldı. Bu çalışmada, kirlenme faktörü (CF) ve zenginleştirme faktörü (EF) gibi modern toprak kirlenme parametreleri kullanılmıştır. Bu çalışma için dört site seçilmiştir. Toprak örnekleri (0-30 ve 30-60cm) derinliklerinden alınmıştır. Mısır (Zea Mays) sürgünleri ve kökleri toplandı. Sulama suyu örnekleri kuyu, gölet ve nehirden alınmıştır. Sonuçlar, toprakta S1 ve S2 bölgelerinde sırasıyla 167.8 ve 129.3 mg kg-1'e ulaşan önemli bir Pb konsantrasyonu ortaya çıkardı. Cd düzeyleri sırasıyla 9.52, 6.82 ve 4.11 mg kg-1 değerleri ile S1, S2 ve S3 lokasyonlarında en yüksekti. Ni konsantrasyonları S1 ve S2'de sırasıyla 104.71 ve 81.32 mg kg-1 olmuştur. V konsantrasyonları S1, S2 ve S3 bölgelerinde sırasıyla 137.8, 131.4 ve 104.8 mg kg-1 olmuştur. Site S1, 21.23 mg kg-1 ile daha yüksek bir As içeriğine sahipti. Bu bulgular izin verilen sınırların üzerindeydi. Bitkinin sonuçları, bitkinin S1, S2 ve S3 bölgelerindeki köklerinde önemli bir Pb ve Cd konsantrasyonu ortaya çıkardı ve Pb için 8.90, 7.18 ve 5.81 mg kg-1'e ve Cd için 0.43, 0.31 ve 0.22 mg kg-1'e ulaştı. , sırasıyla. Bitkideki en yüksek Cu ve As konsantrasyonları, sırasıyla 47.9 ve 0.26 mg kg-1 olan S1 bölgesindeki sürgünde bulundu. Tesisteki Pb, Cd, Cu ve As metallerinin konsantrasyonları izin verilen limitleri aştı. Sulama suyu numunelerinde tüm sahalarda (gölet, kuyu ve nehir) yüksek miktarda Pb, Cd, Co, Cu, Mn, Fe ve As saptanmıştır. Bu bileşenlerin konsantrasyonu izin verilen sınırları aştı. Sonuçlar, orta (3 < EF ≤ 5) ile 0-30 ve 30-60 cm derinliklerde S1, S2 bölgelerinde (Cd, Pb, Hg ve As) için yüksek zenginleştirme faktörü EF değerleri gösterdi. anlamlı zenginleşme (5< EF