Partial attunements: Everyday environmentalism of the food sovereignty movement in Istanbul's foodscape
Parçalı uyumlamalar: İstanbul'un gıda peyzajındaki gıda egemenliği hareketinde gündelik çevrecilik
- Tez No: 775842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, var olan gıda rejiminin kapitalist ve insan merkezli politik ekonomisini aynı anda hem reddetmenin hem de bu politik ekonominin içerisinde var olmanın ne anlama geldiğini anlamak amacıyla İstanbul'un gıda egemenliği hareketinin gündelik pratiklerinin bir etnografisini sunar. Gündelik ekolojik ve ekonomik pratiklerden oluşan bir hareket olarak İstanbul'un gıda egemenliği hareketi materyal ve söylemsel olarak tarımın neoliberalleşmesinin yoğun bir şekilde uygulandığı bir atmosferde oluşmuş; ve Gezi sonrasında gıda topluluklarının ve tüketim kooperatiflerinin etik ve lojistik deneyişleriyle birlikte ivme kazanmıştır. Bu tez, 18 aylık saha çalışmasından yararlanarak bu etik ve lojistik deneyişlerin sunduğu siyasi potansiyelin“altyapı siyaseti”adını verdiğim bir formda yorumlama amacıyla izini sürer. Bilhassa tez şu soruyu sorar: Altyapı siyaseti icra ederek İstanbul'un gıda altyapısını ekonomik ve ekolojik olarak yeniden icat etmek ne derece mümkündür? Nihayetinde tez bu gıda altyapısının unsurlarının yeniden icat edilme imkanının aktivistlerin var olan gıda gıda rejiminin zamansallıkları ve ölçeksel katmanları ile bu zamansallık ve ölçeksel katmanları geri alma ve yeniden yaratma pratikleri arasında performe ettikleri aracılık emeği ile - bir diğer deyişle uyumlama pratikleri ile - var olabildiğini iddia eder. Başka bir ifadeyle, İstanbul'un gıda egemenliği hareketi kendi siyasi varlığını kapitalist ve insan merkezli ilişki biçimlerinin içerisindeki parçalı konumuna rağmen değil bu konum sayesinde sürdürür.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an ethnography of the everyday practices of İstanbul's food sovereignty movement, in order to understand what it means to both refuse and be involved in the capitalist and anthropocentric political economy of the existing food regime. As a social movement consisting of everyday environmental and economic practices, İstanbul's food sovereignty movement materially and discursively emerged in an atmosphere where neoliberalization of agriculture began to be exceedingly implemented; and accelerated after the Gezi protests through ethical and logistical experimentations of the emergent food collectives and consumer cooperatives. Drawing on 18-month fieldwork, the thesis traces these ethical and logistical experimentations in order to interpret the political potentiality they offer within the form of what I call infrastructural politics. Specifically, the thesis asks this question: To what extent is it possible to economically and ecologically reinvent İstanbul's food infrastructure by enacting infrastructural politics? Ultimately, the thesis argues that this possibility of reinventing the elements of food infrastructure – as well as scaling these elements in time and space – is enabled by the activists' labor of mediation – or what I call attunement – between the temporalities and scalar horizons of the existing food regime on the one hand and the practices of reclaiming and recreating these temporalities and scalar horizons on the other. In other words, İstanbul's food sovereignty movement maintains its political existence not despite but because of its partial position within capitalist and anthropocentric forms of relations.