Türkiye'de mevcut odyolojik uygulamaların incelenmesi
Survey of current audiological practices in Turkey
  1. Tez No: 775892
  2. Yazar: HÜSEYİN YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Türkiye'de, odyoloji lisans programı 2011 yılında açılmıştır. Odyoloji mezun sayısının artışıyla kliniklerde odyolog istihdamında artış olmuştur. Bu gelişmelerle, odyologlar, odyolojik değerlendirmelerde kullanılan testleri doğru uygulama ve tanılamada önemli bir rol üstlenmişlerdir. Ülkemizde klinik odyologların hizmet sunumları hakkında literatürde yeteri kadar bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamız, kamu hastanelerinde klinik odyologların yaygın olarak yaptıkları odyolojik değerlendirmelerin ve uygulama protokollerinin belirlenmesi ve ilgili literatür ile karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız, odyoloji alanında lisans, yüksek lisans veya doktora programlarının en az birinden mezun olmuş ve kamu hastanesinde odyolog olarak çalışan toplamda 90 bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler, odyolojik test uygulamalarına ilişkin sorulardan oluşan anket kullanılarak, online platform üzerinden toplanmıştır. Çalışmamızın sonucunda, katılımcıların odyolojik değerlendirmeleri ve uygulama protokollerinin sorulduğu toplam 65 sorudan yalnızca 8'ine, katılımcıların tamamının veya neredeyse tamamının aynı yanıtları verdiği görülmüştür. Bu sonuçlar, odyolojik uygulamalar ve yöntemler açısından, odyologların çoğu konuda fikir birliği içerisinde olmadığını göstermiştir. Bunula birlikte, birçok konuda, odyologların prosedürlerinin, literatürde önerilenlerden farklı olduğu; ancak sonuçların, literatürdeki benzer çalışmalarla çoğu konuda benzer olduğu görülmüştür. Ülkemizde mevcut odyolojik uygulamaların zaman içindeki eğilimlerini izlemek için bu tür çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the audiology undergraduate program was opened in 2011. With the increase in the number of audiology graduates, there has been an increase in the employment of audiologists in clinics. With these developments, audiologists have assumed an important role in the correct application and diagnosis of tests used in audiological evaluations. There is not enough information in the literature about the service provision of clinical audiologists in our country. Our study was conducted to determine the audiological evaluations and application protocols commonly performed by clinical audiologists in public hospitals and to compare them with the relevant literature. Our study was carried out with a total of 90 individuals who graduated from at least one of the undergraduate, graduate, or doctoral programs in the field of audiology and worked as audiologist in a public hospital. The data were collected through the online platform using a questionnaire consisting of questions about audiological test applications. As a result of our study, it was seen that all or almost all the participants gave the same answers to only 8 of the 65 questions asked about the audiological evaluations and application protocols of the participants. These results showed that audiologists did not agree on most issues in terms of audiological practices and methods. On many issues, audiologists' procedures differ from those recommended in the literature; however, the results were found to be similar in most subjects with similar studies in the literature. It has been suggested to carry out such studies to monitor the trends of current audiological practices in our country over time.