İç hastalıkları servislerinde yatan yaşlı hastalarda Ishii testinin sarkopeni tanısında kullanılmasının değerlendirilmesi
Evaluation of the Ishii test which is used for the diagnosis of sarcopenia in elderly patients hospitalized in internal medicine wards
- Tez No: 775929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAVUZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: İç Hastalıkları servislerinde yatan 65 yaş üstündeki hastalarda, sarkopeni taramasında kullanılan Ishii testinin güvenilirliğini araştırmak. Yöntem: 2017-2020 yılları arasında İç Hastalıkları servislerinde yatan hastalar çalışmaya dahil edildi. Sarkopeni taraması için Ishii testi ve SARC-F anketi uygulandı. Sarkopeni tanısında EWGSOP2 kriterleri kullanıldı. Hastaların demografik verileri, antropometrik ölçümleri ve kronik hastalıkları not edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 349 hastanın 200'ü (% 57,5) kadın, 149'u (% 42,7) erkekti. Sarkopeni prevalansı %29,8 olarak bulundu. Sarkopenik hastalar anlamlı olarak daha yaşlıydı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the reliability of the Ishii test used in the screening of sarcopenia in patients over 65 years old hospitalized in Internal Medicine wards. Method: Patients hospitalized in Internal Medicine wards between 2017 and 2020 were included in the study. The Ishii test and SARC-F questionnaire were used to screen for sarcopenia. EWGSOP2 criteria were used for the diagnosis of sarcopenia. Demographic data, anthropometric measurements, and patients' chronic diseases were noted. Results: 349 patients were included in the study, 200 (57.5%) were female and 149 (42.7%) were male. The prevalence of sarcopenia was 29.8%. Sarcopenic patients were significantly older (p=0.001).