Farklı özellikte bor tozları kullanılarak üretilen MgB2 külçe süperiletkenlerinin yapısal ve süperiletkenlik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the structural and superconductive properties of MgB2 bulk superconductors produced using different properties of boron powders
- Tez No: 775971
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH ÇUVALCI, DOÇ. DR. BURCU SAVAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında magnezyum tozu ve farklı özellikteki bor tozları kullanılarak katı hal tepkime ve sıcak presleme yöntemi kullanılarak silindirik MgB2 külçe süperiletkenleri üretildi. Tane boyutu, saflık ve kristallik özellikleri farklılık gösteren dokuz farklı bor tozu tek tip magnezyum tozu ile belli stokiyometrik oranda agat havanda karıştırılarak, 250°C sıcaklık ve 14 ton basınç altında preslendi. Çalışmada farklı özellikteki bor tozlarının MgB2 bileşiğinin süperiletken özellikleri üzerine etkisinin anlaşılabilmesi için aynı sıcaklık değeri ve aynı ısıtma-soğutma hızlarında sinterleme işlemi tüp fırında gerçekleştirildi. Örneklerin yapısal analizleri XRD, SEM ve EDX ölçümleri ile süperiletkenlik özellikleri ise manyetik kaldırma kuvveti ve manyetizasyonu ölçümleri ile gerçekleştirildi. Yapılan ölçüm ve analizler sonucunda MgB2 üretiminde kullanılan bor tozunun bileşiğin süperiletken özellikleri üzerine etkileri araştırılarak optimum özellikte bor tozu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, MgB2 bulk superconductors were produced by hot-press and solid state sintering method using Mg powder and B powders with different properties. Nine different boron powders, which differ in grain size, purity and crystallinity, were mixed with a single type of magnesium powder in a agate mortar in appropriate sizes for a certain period of time, and each mixture was pressed in the hot press mold used for the experimental study. In order to understand the effects of boron powders with different properties on superconductivity, the sintering process was carried out in a tube furnace at the same temperature and heating-cooling rates. For each sample, XRD, SEM, EDX and magnetic levitation analysis were performed. As a result of the measurements and analyzes, the effects of the boron powder used in the production of MgB2 on the superconducting properties of the compound were investigated and the optimum boron powder was determined.