Fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitimine yönelik tasarım tabanlı bir mobil öğrenme sisteminin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
For physiotherapy and rehabilitation education development and evaluation of a design-based mobile learning system
- Tez No: 775981
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitiminde, akademisyenlerin kendi derslerinde kullanacakları içerik yönetim sistemi ile öğrencilerin klinik karar verme, tedavi planlama becerilerinin geliştirilmesine destek olacak mobil öğrenme sistemi modüllerinin içeren bir öğretim sisteminin tasarlanması, geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışma kapsamında tasarım tabanlı araştırma ve eylem araştırması birlikte kullanılmıştır. Çalışma grubu, odak grup görüşmelerine katılan 4 akademisyen ve 10 öğrenci, mobil öğretim sistemini geliştiren 3 uzman, eylem araştırmasına katılan 54 öğrenci, Geçerlik Araştırma Grubu ve araştırmacıdan oluşturulmuştur. Veriler, odak grup görüşmeleri, anket, sistem logları, yarı yapılandırılmış görüşmeler gibi araçlar aracılığı ile toplanmış, içerik analizi, frekans, yüzde ve ortalama hesaplamaları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında, problemin tanımlanması, mevcut durumun ve gereksinimlerin belirlenmesi için alanyazın taraması yapılmış, öğrenci ve akademisyenlerle odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, LTCS modelini referans alınmış, tasarım bileşenleri ve bu bileşenlerin özellikleri tanımlanmış, ayrıca sistem mimarisi belirlenerek, sistem altyapısı hazırlanmıştır. Araştırmanın üçüncü aşamasında, tasarlanan sistemin geliştirilmesi tamamlanarak ön-ürün oluşturulmuştur. Sistemin değerlendirme ve test aşamaları için, eylem araştırması yöntemi işe koşularak gerekli iyileştirme ve geliştirmeler yapılmıştır. Bu aşamada fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında 4 akademisyen ve 10 öğrenci ile yapılan odak grup görüşmeleri ve 54 öğrenci ile yapılan Mobil Sağlık Uygulamalarına Karşı Olan Tutum ve Eğilimler Anketi ile veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen mobil öğretim sisteminin, fizyoterapi ve rehabilitasyon ve sağlık eğitimde pratik uygulamalı derslerin daha iyi öğrenilmesine, klinik karar verme ve tedavi planlama becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak, öğrencilerin mobil sağlık uygulamalarına yönelik tutum ve eğilimlerini artırmak konusunda önemli bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a content management system for academicians in physiotherapy and rehabilitation education, where they can develop content for mobile learning environments, and to develop a mobile learning system that will support students in transferring practical knowledge to applications. Group for the study consisted of 10 students and 4 academicians who participated in the focus group discussions, 3 experts who developed the mobile teaching system, 54 students who participated in the action research, Validity Research Group and the researcher. The data was collected through tools such as focus group interviews, survey, system logs, semi-structured interviews, and analyzed using content analysis, frequency, percentage and average calculations. In the first stage of the research, literature scanning was carried out to define the problem and to determine the current situation and requirements and focus group interviews were conducted with students and academicians. In the second stage of the research, the LTCS model was taken as a reference, the design components and the properties of these components were defined, the system infrastructure was built by determining the system structure. In the third stage of the research, the development of the designed system was completed and the prototype was created. In order to evaluate and test the system, necessary configurations and improvements were made with the action research method. At this stage, data were collected through focus group interviews with 4 academicians and 10 students in the field of physiotherapy and rehabilitation, and the Attitudes and Tendencies towards Mobile Health Applications Questionnaire which was conducted with 54 students. It can be said that the mobile teaching system developed within the scope of the research has an impact on learning the practical lessons better in physiotherapy, rehabilitation and health education, contributing to the development of clinical decision making and treatment planning skills and that the learning environment supported by the mobile health application has a significant effect on increasing the students mobile health applications usage attitude and tendency.