Engineering of a novel 3-dimensional glioblastoma cell culture system
Yeni bir 3 boyutlu glioblastoma hücre kültürü sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 775982
  2. Yazar: MERYEM DAMLA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK, PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Glioblastoma (GBM) oldukça agresif, ölümcül ve kötü prognozludur. GBM için uygulanan tedaviler, tümörün istilacılığı ve heterojenliği nedeniyle sıklıkla başarısız olur. Ayrıca tedavinin ilerlemesini engelleyen, ilaç direnç mekanizmalarından sorumlu pek çok moleküler değişiklik vardır. Bu nedenle, bu mekanizmaların araştırılması ve GBM biyolojisinin anlaşılması, yeni tedaviler geliştirebilmek için çok önemlidir. 3D GBM hücre kültürü modelleri, GBM biyolojisini ve ilaç direnci mekanizmasını incelemek için kullanılabilir. Bu çalışmada GBM'nin ilaç direnç mekanizmasını araştırmak ve tümör biyolojisini anlamak için yeni bir 3D GBM hücre kültürü modeli oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla pHEMA-jelatin esaslı kriyojeller, 3 farklı kriyojelasyon sıcaklığında (-12 oC, -16 oC ve -20 oC) ve 3 farklı jelatin konsantrasyonu ile (0.2g, 0.3g, 0.4g) başarıyla sentezlenmiştir. Kriyojeller için karakterizasyon çalışmaları ve in vitro hücre çalışmaları yapılmıştır. Yapılan analizlere göre sentezlenen kriyojellerin tamamı gözeneklilik, şişme özelliği ve biyouyumluluk açısından yapı iskelesi olarak kullanıma uygun bulunmuştur. GBM hücrelerinin ilaç yanıtlarını araştırmak için -16 oC'de 0,4 g jelatin konsantrasyonu ile sentezlenen pHEMA-jelatin bazlı kriyojel, en iyi hücre canlılık sonucunu verdiği için tercih edilmiştir. GBM hücrelerinin, in vivo koşullara benzer şekilde, 2D kültürlenmiş hücrelere göre ilaçlara karşı daha fazla direnç gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is considerably aggressive, lethal, and has a poor prognosis. The therapies applying for GBM often fail because of the invasiveness and heterogeneity of the tumor. In addition, there are many molecular alterations responsible for the drug resistance mechanisms that hinder the success of treatment. Therefore, investigating these mechanisms and understanding GBM biology is crucial for developing new treatments. 3D GBM cell culture models can be used to study GBM biology and drug resistance mechanism. In this study, it is aimed to establish a novel 3D GBM cell culture model to investigate the drug resistance mechanism and to understand the tumor biology of GBM. For this purpose, pHEMA-gelatin-based cryogels were synthesized at 3 different cryogelation temperatures (-12 oC, -16 oC, and -20 oC) and with 3 different gelatin concentrations (0.2g, 0.3g, 0.4g). The characterization studies of cryogels and in vitro cell studies were performed. According to the analyses performed, all of the synthesized cryogels were found suitable for use as scaffolds in terms of porosity, swelling characteristics, and non-cytotoxicity. To investigate the drug responses of GBM cells, a pHEMA-gelatin-based cryogel synthesized at -16 oC with 0,4 g gelatin concentration was preferred because it gave the best cell viability results. It was observed that the GBM cells showed greater resistance to drugs than 2D cultured cells, similar to in vivo conditions.