Subjectivity and subject – object relations in Neil Gaiman: Coraline, The Graveyard Book, Odd and the Frost Giants and Fortunately, The Milk
Neil Gaiman'ın Coraline, The Graveyard Book, Odd and The Frost Giants ve Fortunately, The Milk başlıklı eserlerinde öznellik ve özne – nesne ilişkileri
- Tez No: 775992
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Neil Gaiman'ın çocuklar için yazdığı romanlar, alışılmışın dışındaki dünyaları ziyaret ederek ya da bu dünyalarda yaşayarak 'insan' kavramını aşan çocuk kahramanlarla ilgili olduğu için eşik öznellikleri ve norm dışı özne-nesne ilişkileri ortaya koymaktadır. Bu tez, Gaiman'ın çocuk kurgularındaki yeni yorum katmanlarını tartışarak ve araştırarak, onun eserlerini okumada yeni bir yol haritası önermeyi amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca ana akım kültürün normlarını tartışmaya açan ve insan ile insan olmayan, insan ile madde arasındaki sınırları sorunsallaştıran öykülere odaklanarak Gaiman'ın çocuk kitaplarının bu sınır aşan eşik öznellikleri ile daha derin bir boyuta taşındığını iddia eder.
Özet (Çeviri)
Neil Gaiman's novels for children reveal threshold subjectivities and non-normative subject-object relations as they are about child characters who transgress the limitations of 'the human' by visiting or inhabiting out of the ordinary worlds. This thesis aims to suggest a new roadmap in reading Gaiman's novels for children by discussing and digging into new hermeneutical layers. The thesis claims that Gaiman's children's fiction is enriched by these transgressive threshold subjectivities as they open the norms of mainstream culture into discussion and problematizes the limits between human and non-human, human and matter.