f(R,T) teoride Tsallis holografik karanlık enerjinin incelenmesi
Investigation of Tsallis holographic dark energy in f(R,T) theory
- Tez No: 775991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada homojen anizotropik Bianchi-I evreni için karanlık enerji adaylarından biri olan Tsallis holografik karanlık enerji modeli $f(R,T)$ gravitasyon teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Oluşturulan alan denklemlerinin çözümü, Tsallis holografik karanlık enerjinin yoğunluk denklemi ile bir Hubble parametresi bağıntısı yardımıyla elde edilmiştir. Bulunan sonuçların yanı sıra frenleme parametresi, durum denklemi parametresi, ölçek faktörü gibi çeşitli fiziksel parametreler de hesaplanarak grafikler yardımıyla analiz edilmiştir. Bunun yanısıra çalışılan model için durum bulucu parametreler olan $(r,s)$ parametreleri de incelenmiş ve çeşitli düzlemlerdeki evrimsel yörüngeleri çizilerek yorumlama yapılmıştır. Böylece oluşturulan evren modelinin gözlemler ile tutarlılığı irdelenerek literatürdeki diğer benzer çalışmalar ile kıyaslama imkanı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Tsallis holographic dark energy model, which is one of the dark energy candidates, was investigated within the framework of $f(R,T)$ gravitational theory for the homogeneous anisotropic Bianchi-I universe. The solutions of the field equations were obtained with the help of the Tsallis holographic dark energy density equation and a Hubble parameter relation. Besides the results found, various physical parameters such as deceleration parameter, equation of state parameter, scale factor were calculated and analyzed with the help of graphics. In addition, the $(r,s)$ statefinder parameters for this model were also examined and the evolutionary trajectories in various planes were plotted and interpreted. Thus, the consistency of the studied universe model with the observations was examined and it the opportunity to compare it with other similar studies in the literature has been acquired.