Küresel pandemi ve ekonomik krizler perspektifinde yeni dünya düzeni ve dijitalizm
The new world order and digitalization from the perspective of global pandemics and economic crises
  1. Tez No: 933184
  2. Yazar: SOUAD MOUKET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Küresel pandemi ve ekonomik krizler, yeni dünya düzeni ve dijitalleşme üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Bu tez, COVID-19 pandemisinin ekonomik yapı, finansal piyasalar ve tedarik zincirleri üzerindeki etkilerini ele almakta; dijital teknolojilerin ekonomik büyümeye, finansal piyasalara ve çalışma modellerine etkisini değerlendirmektedir. Pandemiler, ekonomik sistemlerin kırılganlıklarını ortaya çıkararak küresel piyasaların nasıl etkilendiğini gözler önüne sermektedir. Bu kapsamda, dijitalleşmenin kriz süreçlerindeki rolü, ekonomik sürdürülebilirlik açısından önemli bir değişken olarak incelenmektedir. Özellikle e-ticaretin yaygınlaşması, dijital ödeme sistemlerinin artışı ve uzaktan çalışma gibi faktörlerin, küresel ekonomiye etkileri analiz edilmektedir. Ekonometrik analizler, 2000-2024 verileri üzerinden pandemilerin ekonomik krizlerle ilişkisini ve dijitalleşmenin makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisini incelemektedir. Yapılan analizler, dijitalleşmenin ekonomik toparlanma süreçlerindeki kritik rolünü ve pandemi sonrası ekonominin nasıl şekilleneceğini değerlendirmektedir. Küresel düzeyde ekonomik politikaların yeniden yapılandırılması, krizlerin yönetimi ve dijital dönüşüm süreçleri üzerine derinlemesine incelemeler sunmaktadır. Bu çalışma, gelecekte olası ekonomik krizlere karşı daha dayanıklı bir sistem oluşturabilmek adına politika yapıcılara ve akademisyenlere öneriler sunmaktadır. Dijitalleşmenin, ekonomik istikrarı artırma potansiyeli değerlendirilmektedir ve küresel finansal sistemin geleceği açısından dijital dönüşümün kaçınılmaz bir gereklilik olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global pandemics and economic crises have a transformative impact on the new world order and digitalization. This thesis examines the effects of the COVID-19 pandemic on economic structures, financial markets, and supply chains, while also evaluating the impact of digital technologies on economic growth, financial markets, and employment models. Pandemics reveal the vulnerabilities of economic systems, demonstrating how global markets are affected. In this context, the role of digitalization in crisis processes is analyzed as a crucial variable for economic sustainability. The widespread adoption of e-commerce, the increase in digital payment systems, and the rise of remote work are particularly assessed in terms of their influence on the global economy. Econometric analyses conducted using data from 2000-2024 investigate the relationship between pandemics and economic crises, as well as the impact of digitalization on macroeconomic indicators. These analyses evaluate the critical role of digitalization in economic recovery processes and how the economy will shape in the post-pandemic period. In-depth examinations are provided on the restructuring of global economic policies, crisis management, and digital transformation processes. This study offers recommendations for policymakers and academics to establish a more resilient system against potential future economic crises. The potential of digitalization to enhance economic stability is assessed, emphasizing that digital transformation is an inevitable necessity for the future of the global financial system.