İskenderun Körfezi'nde bulunan aslan balıklarının (Pterois miles ve Pterois volitans) mide içeriklerinin incelenmesi
Investigation of stomach contents of lion fish (Pterois miles ve Pterois volitans) in İskenderun Bay
- Tez No: 776005
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA AYHAN DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
2019-2020 yılları arasında İskenderun Körfezi'nde yürütülen bu çalışmada aslan balığı örnekleri uzatma ağı, trol balıkçılığı yapan ticari balıkçılar ve dalış yoluyla zıpkınla elde edilmiştir. Elde edilen 96 adet P.miles örneği 14,5-32,0 cm boy değerleri arasında (ortalama 23,37 cm), 118 adet P.volitans örneği 13,0-31,5 cm boy değerleri arasında (ortalama 20,56 cm) arasında dağılım göstermiştir. P. volitans ve P. miles'in midelerinde bulunan başlıca prey grupları balık ve kabuklular olarak belirlenmiştir. P. miles'in mide içeriklerinde tespit edilen türler ve canlı grupları Chloropthalmus agassizi, Uranoscopus scaber, Helicolenus dactylopterius ve Serranidae, Sparidae, Scorpaenidae üyeleri P. volitans'ın midesinin içeriği olarak tespit edilmiştir. Benzer şekilde Chloroptalmus agassizi de P. miles mide içeriğinde tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada 4 P. miles bireyinin midesinde yavru aslan balığı ve aslan balığı vücut parçaları (sırt yüzgeci ve dikenler) bulunmuştur. Bununla birlikte nadiren resif parçaları, su bitkisi kalıntıları, yumuşakça kabuğu parçaları ve yengeç parçaları her iki tür için midelerin içeriğinde bulunmuştur. Çalışmada besin örtüşmesinin göstergesi olan Prey Similarity Index %83,2 olarak bulunmuştur. Ayrıca P. volitans'ın diyet genişliği değeri (diet breadth, B) (2,36) P. miles'ın diyet genişliği değerinden (2,56) daha düşük olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lionfish samples were obtained by spearfishing, commercial fishermen engaged in trawling and diving in this study carried out in the Iskenderun Bay between 2019-2020. P. miles specimens (96) were between 14.5-32.0 cm total lengths (average 23.37 cm), P.volitans specimens (118) were between 13.0-31.5 cm total lengths (average 20.56 cm ). The main prey groups found in the stomachs of P. volitans and P. miles were determined as fish and crustaceans. Species and groups identified in the stomach contents of P. miles were Chloropthalmus agassizi, Uranoscopus scaber, Helicolenus dactylopterius and members of Serranidae, Sparidae, Scorpaenidae. Pterois sp. Similarly, Chloroptalmus agassizi was detected in the stomach contents of P. miles. In addition, in the study, juvenile lionfish (about 4 cm total length) and lionfish body parts (dorsal fin and spines) were found in the stomach of four P. miles individuals. However, rarely reef fragments, aquatic plant remains, mollusc shell fragments and crab fragments were found in the contents of stomachs for both species. Prey Similarity Index, which is an indicator of nutrient overlap, was found to be 83.2%. In addition, the dietary breadth of P. volitans (2.36) was lower than P. miles (2.56).