Özel eğitim öğretmenlerinin özel gereksinimli bireylerdeki duyu bütünleme problemlerine ilişkin farkındalığı
Awareness of special education teachers regarding sensory integration problems in individuals with special needs
- Tez No: 776004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM SALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada özel eğitim öğretmenlerinin özel gereksinimli bireylerdeki duyu bütünleme problemlerine ilişkin farkındalığını incelemek amaçlanmıştır. Çalışma“Kesitsel”nitelikte oluşturulmuştur. Çalışmanın örneklemini özel eğitim hizmeti veren kurumlarda çalışan 153 özel eğitim öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından Google Forms uygulaması üzerinden hazırlanan 25 soruluk online bir soru formu kullanılmıştır. Özel eğitim öğretmenlerine kurumlar ve sosyal medya kanallarıyla ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda cinsiyet, yaş, mesleki deneyim, çalışılan bölge, çalışılan kurum, özel eğitim öğretmenlerinin çalıştıkları kurumda duyu bütünleme terapisi yapan bir ergoterapist ya da konu ile ilgili sertifikası olan bir fizyoterapistin çalışması değişkenleri ile duyu bütünleme problemlerine ilişkin farkındalık düzeyi arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate special education teachers' awareness of sensory integration problems in individuals with special needs.“Cross-sectional design”has been used in this study. The sample of the study consists of 153 special education teachers working in institutions that provided special education services. As a data collection tool, the researcher uses an online questionnaire with 25 questions created using the Google Forms application. Institutions and social media channels are used to contact special education teachers. As a result of the study, there is no significant difference between the level of awareness about sensory integration therapy and the variables of gender, age, professional experience, the region of work, having an occupational therapist, or a physiotherapist with a sensory integration certificate in the institution where the special education teacher works (p>0.05).