Toplumsal hafızanın inşasında medyanın rolü
The role of the media in the construction of collective memory
  1. Tez No: 776024
  2. Yazar: GÖKHAN ZOBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE DAĞTAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Medya, belli bir üretim sürecinden geçirerek topluma sunduğu içeriklerle her zaman yönlendirici bir konumda olmuştur. Bireyin ve toplumun zihin dünyasında fikirlerin belirmesinde, olgunlaşmasında ve eyleme dönüşmesinde medyanın gücü tartışılamaz bir gerçekliktir. Grup halinde yaşayan insanların ortak düşünce ve görüşlerinin oluşmasında toplumsal hafızanın rolü belirleyicidir. Bu bağlamda toplum üzerinde manipülatif güce sahip olan medya, toplumsal hafızayla direk olarak ilgilidir. Hatırlama ve unutma süreçleriyle meydana gelen hafıza, toplumsal bağlamda şekillenir. Her iki eylemin oluşmasında pek çok faktör etkilidir, kitle iletişim araçları bunları en önemlilerinden biridir. Bu çalışmada tezin bağlamı ve sınırlılıkları göz önüne alınarak toplumsal hafızanın medya aracılığıyla nasıl inşa edildiği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Media has always been in a guiding position with the content it presents to society by passing it through a certain production process. The power of media in the emergence, maturation, and transformation of ideas into action in the mental world of the individual and society is an indisputable reality. The role of collective memory is decisive in the formation of common thoughts and opinions of people living in groups. In this context, media, which has manipulative power over society, is directly related to collective memory. Memory, which occurs through the processes of remembering and forgetting, is shaped in a social context. Many factors are influential in the formation of both actions, mass media are among the most important of them. In this study, considering the context and limitations of the thesis, the construction of collective memory through media is examined.