Yorumsamacı yaklaşım çerçevesinde 1990 sonrası dönemde Türkiye'de gündelik hayat
Everyday life in Turkey for the period after 1990 within the framework of hermeneutical approach
  1. Tez No: 776036
  2. Yazar: HATİCE GÖRKEM ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNDERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışması yorumsamacı bir yaklaşım çerçevesinde 1990 sonrası dönemde Türkiye'de gündelik hayata ilişkin bir çalışmadır. Bu bağlamda, sosyal bilimlerde görece yeni bir alan olan gündelik hayat sosyolojisinin gelişimi ve temel ilkeleri ortaya konulmuştur. Gündelik hayata ilişkin yaklaşımlar, çalışmasının çerçevesini oluşturan sembolik etkileşimcilik, fenomenoloji, dramaturji ve etnometodoloji gibi yorumsamacı yaklaşımlar ile alanın gelişimine katkı sağlayan Simmel, Lefebvre, De Certeau, Bourdieu gibi önemli isimler bağlamında ele alınmıştır. Teze konu olan zaman dilimine geçiş için geç modern dönemde gündelik hayat incelenmiştir. Türkiye'de gündelik hayat incelemesi konuya ilişkin gözlemlerin yorumsamacı bir yaklaşımla ele alınmasıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of everyday life in Turkey for the period after 1990 within the framework of hermeneutical approach. In this context, the development and basic principles of the sociology of everyday life, which is a relatively new field in social sciences, are presented. Approaches to everyday life are discussed in the context of hermeneutic approaches such as symbolic interactionism, phenomenology, dramaturgy and ethnomethodology, which form the framework of the thesis, with important names such as Simmel, Lefebvre, De Certeau, Bourdieu, who contributed to the development of the field. Everyday life in the late modern period has been examined for the transition to the time period that is the subject of the thesis. The study of everyday life in Turkey has been formed by considering the observations on the subject with a hermeneutic approach.