Acil servise akut dekompanzasyon kliniği ile başvuran kalp yetmezliği tanılı hastaların medikal tedaviye uyumlarının stabil seyirli kronik kalp yetmezliği hastaları ile karşılaştırılması
Comparison of the medical treatment compliance of patients with heart failure application to the emergency department acute decompanzation clinic with the patients with stable chronic heart failure
  1. Tez No: 776037
  2. Yazar: YASİN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA SARI DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Dekompanse kalp yetmezliği ile acil servise başvuran hastalar ile stabil seyirli kalp yetmezliği ile poliklinik takibine gelen hastalar arasındaki ilaç uyum durumlarını karşılaştırmayı; böylece kalp yetmezliği tanısı olan hastalarda ilaç uyumunun dekompansasyona etkisini değerlendirebilmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurulu onayı alındıktan sonra Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine başvurup dekompanse kalp yetmezliği tanısı alan hastalar ile Kardiyoloji Polikliniğine başvuran stabil seyirli kronik kalp yetmezliği hastaları bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların ilaç uyum düzeylerine 8 soruluk modifiye morisky ilaç uyum ölçeği ile bakılmış ve grupların ilaç uyum düzeyleri karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza acil servise başvurup dekompanse kalp yetmezliği tanısı alan 98 hasta ve kardiyoloji polikliniğine başvuran stabil seyirliği kronik kalp yetmezliği olan 100 hasta olmak üzere toplam 198 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 71,06±12,36 idi ve %46'sını kadınlar oluşturmaktaydı. İki grubun ilaç uyum düzeyleri karşılaştırıldığında dekompanse kalp yetmezliği hastalarının ilaç uyum düzeyleri daha düşüktü. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. SONUÇ: Çalışmamızda dekompanse kalp yetmezliği hastalarının ilaç uyumlarının daha kötü olduğunu tespit ettik. Hastaların verilen tedaviyi anlaması, kabul etmesi ve doğru uygulaması; yani tedavi uyumu, tanı konulup tedavi başlanması kadar önemlidir. Bu şekilde akut hastalıkların iyileşmesi, kronik hastalıkların stabil seyretmesi sağlanabilir. Tedavi uyumu için öncelikle uyumsuzluğa yol açan nedenlerin belirlenmesi ve bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bunun sağlanabildiği oranda acil servis başvurusu ve hastane yatışlarında azalma sağlanabilir. ANAHTAR KELİMELER: İlaç Uyumu, Kronik Kalp Yetmezliği, Dekompanse Kalp Yetmezliği
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: To compare the medication adherence status of patients with decompensated heart failure who were treated in the emergency department and patients with stable heart failure who came to the outpatient cardiology clinic; Thus, we aimed to evaluate the role of medication adherence on the decompensation of heart failure MATERIALS AND METHODS:After the ethics committee's approval, patients who visited the Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Emergency Department, diagnosed with decompensated heart failure and patients with stable chronic heart failure who came to the Cardiology Outpatient Clinic were included in this study. The drug compliance levels of the patients included in the study were evaluated with the modified Morisky medication adherence scale with eight questions, and the drug compliance levels of the groups were compared. RESULTS: 198 patients, including 98 admitted to the emergency department and diagnosed with decompensated heart failure and 100 patients with stable chronic heart failure who visited the cardiology outpatient clinic, were included in our study. The mean age of the patients included in the survey was 71.06±12.36, and 46% were women. When the drug compliance levels of the two groups were compared, the drug compliance levels of the patients with decompensated heart failure were lower. This difference was found to be statistically significant. CONCLUSION: Our study found that patients with decompensated heart failure had worse drug compliance. Patients' understanding, acceptance and correct application of the treatment given; treatment adherence is as important as diagnosis and initiation of therapy. This way, the recovery of acute diseases and the stable course of chronic diseases can be ensured. For treatment compliance, first of all, it is necessary to determine the causes of non-compliance and to carry out studies to eliminate these causes. As much as this can be achieved, emergency service admissions and hospitalisations can be reduced. KEYWORDS: Medication Adherence, Chronic Heart Failure, Decompensated Heart Failure