Intergenerational transmission of gender: Mothers' and daughters' values, attitudes and expectations in Turkey
Toplumsal cinsiyetin kuşaklararası aktarımı: Türkiye'de anneler ve kızlarının değer, tutum ve beklentileri
- Tez No: 776043
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, annelerin ve kızlarının evlilik, boşanma, güç ilişkileri, cinsellik ve kadın bedeni ile ilgili toplumsal cinsiyete dayalı değerleri, tutumları ve beklentileri arasındaki aktarım örüntülerini anlamlandırarak Türkiye'deki kuşaklar arası aktarımın toplumsal cinsiyet düzeninde yeniden üretilmesi ve/veya dönüştürülmesine bir anlam kazandırmayı amaçlamaktadır. Feminist Duruş Kuramı ışığında on beş anne-kız ikilisinin yer aldığı, toplam 30 kişi ile gerçekleştirilen bu nitel çalışmada kadınların seslerine ulaşmak amaçlanmıştır. Temel bilgi kaynağı olarak kadınların deneyimleri alınmış ve kadınların her biri ile ayrı oturumlarda yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu tez çalışması süresince boşanma, evlilik, güç ilişkileri ve kadın cinselliği konularında toplumsal cinsiyet düzeninde belirgin dönüşümler tespit edilirken, kadın bedeni konusunda kurulan toplumsal cinsiyet düzeninin kuşaklararası yeniden üretildiği bulunmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de anneler ve kızları arasındaki kuşaklararası ilişkiler üzerinden, ataerkil cinsiyet düzeninin dönüşümünü ve yeniden üretimlerini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to give a meaning to the role of the intergenerational transmission of gender based values, attitudes and expectation in the reproduction and transformation of gender order in Turkey through understanding the transmission patterns between mothers' and daughters' gender based values, attitudes and expectations about divorce, marriage, power relations, women's body, and women's sexuality. A qualitative study with the involvement of 15 mother- daughter dyads (n=30) within the light of Feminist Standpoint Theory is designed to reach the voice of women. Experiences of women taken as the main source of knowledge which reached through semi- structured, in depth interviews in separate sessions. While salient transformations in gender order on the subjects of divorce, marriage and women's sexuality are found in the study, it is observed that established gender order in the issues of women's body is reproduced intergenerationally. The study contributes to the literature by demonstrating transformations and reproductions of patriarchal gender order through intergenerational relations between mothers and daughters in Turkey.