Ani işitme kaybı hastalarında gen polimorfizmleri ve bunların klinik korelasyonları
Gene polymophisms and their clinical correlations in patients with sudden hearing loss
  1. Tez No: 776110
  2. Yazar: CEMAL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Physiology, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ani sensörinöral işitme kaybı (ASNİK), 72 saat veya daha kısa sürede oluşan ve odyometride birbirini izleyen en az üç ardışık ana frekansta ortalama minimum 30 dBHL sensörinöral tip işitme kaybı olarak tanımlanmaktadır. ASNİK hastalarının %10-20'sinin etiyolojisi bilinmektedir ve etiyolojisi aydınlatamayanlar“idiyopatik”ani sensörinöral işitme kaybı (AİSNİK) olarak sınıflandırılmaktadırlar. Son yıllarda AİSNİK'li hastalarda gen polimorfizmleri ile hastalığa yatkınlık, klinik tablo ve tedaviye yanıt arasında korelasyonlar saptanmıştır. Çalışmamızın amacı bu parametreleri Türk toplumunda sınamaktır. Çalışma, AİSNİK tanısı alan hastalar (n=84) ile işitme kaybı şikâyeti olmayan bireylerin (kontrol grubu, n=88) verilerinin karşılaştırılması (olgu/kontrol) şeklinde tasarlandı. Hastaların klinik verileri ve tedaviye yanıtları kaydedildi. Çalışma grubundaki hastalar endikasyona göre oral steroid ve/veya intratimpanik streoid ve/veya hiperbarik oksijen tedavisinden ibaret konvansiyonel tedaviler almışlardı. Hasta ve kontrol grubundaki bireylerden kan örnekleri alınarak aşağıdaki dokuz gen için polimorfizm çalışmaları yapıldı. Çalışılan genlerden SOD1(rs2234694) geninin çalışma ve kontrol grubunun tümünde monomorfik (AA) olduğu görüldü. F2 (rs1799963), GPX3 (rs3828599), DNMT1 (rs2228611), MIF (rs755622) gen bölgelerindeki polimorfizmlerle AİSNİK arasında anlamlı korelasyonlar bulunamadı. Çalışma grubunda AİSNİK geçirme riskinin HSPA1B(rs2763979) bölgesindeki AG genotipine sahip bireylerde GG genotipine sahip bireylere göre 3,57 kat; F5(rs6025) gen polimorfizminde G alleline sahip bireylerde A alleline sahip bireylere göre 2,39 kat; IL-6(rs1800796) bölgesinde GG genotipine sahip bireylerde CG genotipine sahip bireylere göre 9,12 kat; G alleline sahip bireylerde C alleline sahip bireylere göre 3,29 kat; MTHFR (rs1801133) bölgesinde CT genotipine sahip bireylerde TT genotipine sahip bireylere göre 6,26 kat yüksek olduğu saptandı. Çalışmamızda AİSNİK'e sebep olduğu düşünülen inflamasyon (MIF,IL-6), mikrotrombüs (F2,F5), vasküler hasar (MTHFR,IL-6), serbest oksijen radikalleri (SOD1,GPX3), stres yanıtı (HSPA1B), nörojenik hasar (DNMT1) mekanizmalarında rol oynayan genlerde literatürde bildirilen polimorfizmlerin Türk toplumu AİSNİK hastalarında sıklığı yanında klinik (eşlik eden tinnitus, baş dönmesi) ve tedaviye yanıt parametreleri ile ilişkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. Sadece vasküler hasar, mikrotrombüs ve mekanik yüklenme ile ilgili bazı gen polimorfizm sonuçları anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Sudden sensorineural hearing loss (SSNHL) is described as minimum 30 dBHL hearing loss occurring within 72 hours in minimum three consecutive frequencies. Etiology is discovered in 10-20% of the cases as the remaining ones categorized as“idiopathic”SSNHL (ISSNHL). Within the last years, correlations have been found between the predisposition and therapeutic response to and symptomatology of this pathologic entity and gen polymorphisms. The aim of this study is to test these parameters in Turkish society. The study was designed as case/control study as the data of ISSNHL cases (n=84) and individuals without any hearing problems (N=88) were compared. Patients clinical data and treatment responses were recorded. The patients were received oral steroid and/or intratympanic steroid and/or hyperbaric oxygen treatment as indicated. Blood samples were collected from the patients and controls for screening following nine gene polymorphisms. Of the studied genes, SOD1 (rs2234694) was found monomorphic (AA) in both patients and control groups. F2 (rs1799963), GPX3 (rs3828599), DNMT1(rs2228611), MIF (rs755622) gene polymorphisms and ISSNHL were not significantly correlated. SSNHL risk in the AG genotyped individuals were 3.57 times higher than GG genotyped individuals in the HSPA1B (rs2763979) gene region; G allele vs A allele in the F5 (rs6025) gene region 2.39 times; in IL-6 (rs1800796) region GG genotyped patients vs CG genotyped ones' 9.12 times and patients with G allele vs C allele 3.29 times; in MTHFR (rs1801133) region, CT genotyped individuals vs TT genotyped ones were found to have 6.26 times higher SSNHL risk. In our study, inflammation (MIF, IL-6), microthrombosis (F2, F5), vascular damage (MTHFR, IL-6), free oxygen radicals (SOD1, GPX3), stress reaction (HSPA1B) and neuro-damage (DNMT1) gene polymorphisms in ISSNHL patients in Turkey were studied in terms of frequency, symptomatology (tinnitus, vertigo) and response to treatment parameters comparing literature data. Only the results related to some genes of vasculary damage, mechanical stress and microthrombosis were found statistically significant.