Astronomi etkinlikleri ve eğitsel oyunlarla zenginleştirilmiş öğretimin astronomi başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of teaching enriched with astronomical activities and educational games on astronomical success and attitude
  1. Tez No: 776118
  2. Yazar: DİDEM VARZİKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı astronomi etkinlikleri ve eğitsel oyunlarla zenginleştirilmiş öğretimin 6.sınıf Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesinde astronomi başarısına ve tutumuna etkisini incelemektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Hatay ili Antakya ilçesinde bulunan 2021-2022 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokuldaki 6. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Deney ve kontrol grubu kura çekilerek seçkisiz atama ile belirlenmiştir. Çalışmada yer alan öğrenci sayısı 57' dir. Araştırmanın deney grubunda 29 öğrenci, kontrol grubunda ise 28 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmada uygulanan deneysel işlemin etkisini ölçmek amacıyla araştırmacı tarafından deney ve kontrol gruplarına 6. sınıf“Güneş Sistemi ve Tutulmalar”ünitesinin kazanımlarını içeren Başarı testi; şans faktörünü azaltma, ölçme- değerlendirmeye uygun olma ve kolay okunabilme açısından çoktan seçmeli 50 adet soru olarak hazırlanmıştır. Testin güvenirlik katsayısı pilot uygulama sayesinde hesaplanıp madde analizine uymayan 17 adet soru çıkartılmıştır. Hazırlanan test iki akademisyen ve uzmanların görüşleri de alınarak düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeler sonucunda kapsam geçerliliği de sağlanarak 33 adet sorudan oluşan Astronomi Başarı Testi hazır hale getirilmiştir. Pilot uygulama 137 tane 7.sınıf öğrencisine yapılarak veriler analiz edilmiştir. Uygulanan testin KR-20 Güvenlik katsayısı 0,87 madde güçlük indeksi ise 0,55 olarak bulunmuştur. Çalışmada, kontrol grubuna“Güneş Sistemi ve Tutulmalar”ünitesi öğretim programındaki kazanımlar dikkate alınarak ders kitabında yer alan etkinliklerle hazırlanmış ders planı ile anlatılmıştır. Deneysel çalışmadan önce araştırmacı tarafından literatür taranarak astronomi etkinlikleri ve eğitsel oyunlar oluşturulmuştur. Deney grubunda öğretim programdaki etkinliklerden farklı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan astronomi etkinlikleri ve eğitsel oyunlar uzman görüşleri alındıktan sonra ders planına eklenerek uygulanmıştır. Astronomi etkinlikleri ve oyunlar yaptırılırken öğrencilere açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışma grubundaki öğrencilere 6.sınıf Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesi yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ile astronomi etkinlikleri ve eğitsel oyunlarla anlatılırken kontrol grubundaki öğrencilere bu ünite sadece yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı kullanılarak anlatılmıştır. Araştırmaya hazırlanan veri toplama araçlarının deney ve kontrol gruplarına ön test olarak uygulanması ile başlamıştır. Bu amaçla deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin Güneş Sistemi ve Tutulmalar ünitesine ait başarıları ve tutumları ölçülmüştür. Astronomi Tutum Ölçeği“Kesinlikle Katılıyorum”dan“Kesinlikle Katılmıyorum”a kadar beşli likert dereceleme ölçeğinin kullanıldığı 29 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Uygulama verilerini yorumlarken,“Bağımsız örneklemler t-testi”ve“Bağımlı örneklemler t-testi”kullanılmıştır. Etkinliklerle ve eğitsel oyunlarla zenginleştirilmiş öğretimle derslerin işlendiği grup ile Mevcut öğretim yöntemiyle derslerin işlendiği grubun ön test tutum ve başarı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yok iken son test başarı ve tutum puanları arasında uygulama grubu lehine olumlu bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of education enriched with Astronomy activities and educational games on astronomy success and attitude in the 6th grade Solar System and Eclipses unit. The study group of this study consisted of 6th grade students in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year in Antakya district of Hatay province. A lot was drawn while selecting the experimental and control group. The number of students in the study is 57. There were 29 students in the experimental group and 28 students in the control group. Achievement test including the achievements of the 6th grade“Solar System and Eclipses”unit to the experimental and control groups by the researcher in order to measure the effect of the experimental process applied in the research; It has been prepared as 50 multiple-choice questions in terms of reducing the chance factor, being suitable for assessment and evaluation and being easy to read. The reliability coefficient of the test was calculated thanks to this application and 17 questions that did not comply with the item analysis were removed. The test was prepared by taking the opinions of two academicians and experts. As a result of the arrangements, the scope validity was ensured and the Astronomy Achievement Test consisting of 33 questions was made ready. The pilot application was made to 137 7th grade students and the data were analyzed. The KR-20 safety coefficient of the applied test was 0.87 and the item difficulty index was 0.55. In the study, the observations of the acquisitions in the“Solar System and Eclipses”unit curriculum of the control group were explained with the lesson plan prepared with the activities included in the lesson reviews. Before the experimental study, astronomy games and educational games are revealed by scanning the literature by the researcher. Unlike the activities in the experiment generation program, small astronomy events and educational games were added to the lesson by the researcher after receiving expert opinion. Astronomy games and games were made in the explanations while they were made.While the 6th grade Solar System and Eclipses unit in the study environments is explained with the directional learning approach, astronomical tools and educational games, this unit in the control environments is explained using only the directional learning approach.It started with the conclusion of the data collection tools related to the research as a pre-test for experiment and control purposes. For this purpose, the achievements and attitudes of the students in the experiment and control process regarding the Solar System and Eclipses unit were measured. The Astronomy Attitude Scale consists of 29 items in which the five-point likert grading scale is used, from“Strongly Agree”to“Strongly Disagree”. The data obtained in the study were analyzed with statistic package program“Independent samples t-test”and“Dependent samples t-test”were used when interpreting the application data. While there was no statistically significant difference between the pretest attitude and success scores of the group where the lessons were processed with your teaching enriched with activities and educational games and the group where the lessons were processed with traditional teaching, it was seen that there was a positive difference between the final test success and attitude scores in favor of the application group.