Fiziksel engelli kadınlarda genital hijyen davranışlarının belirlenmesi
Determination of genital hygiene behaviors in physically disabled women
- Tez No: 776162
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kadınların yaş ortalamasının 37,88±8,85 olduğu, %56,3'ünün felç yaşadığı, %52,3'ünün tekerlekli sandalye kullandığı, %70,3'ünün engelinin sonradan oluştuğu ve engellilik süresi ortalama 23,00±12,09 yıl olduğu belirlenmiştir. Kadınların %45,8'i adet döneminde oturarak duş aldığı, %52,3'ünün genital bölgesini her tuvalet sonrasında yıkadığı, %45,3'ünün genital enfeksiyon durumunda önce geçmesini beklediği sonra hastaneye başvurduğu, %20,8'inin genital enfeksiyon durumunda hastaneye başvurmadığı ve bunun nedeni olarak %43'ü sağlık merkezine ulaşım zorluğundan kaynaklandığını bildirilmiştir.“GHDÖ”toplam puan ortalaması 89,99±14,32,“genel hijyen alışkanlıkları”alt boyutu puan ortalaması 47,92±7,71,“adet hijyeni”alt boyutu puan ortalaması 30,14±6,72 ve“anormal bulgu farkındalığı”alt boyutu puan ortalaması 11,92±3,11 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a cross-sectional descriptive and relationship-seeking type with a total of 128 women in four centers between January 2021 and April 2022 in order to determine genital hygiene behaviors in physically disabled women. Research data were collected through face-to-face and telephone interviews, using the“Data Collection Form”and“Genital Hygiene Behaviors Scale (GHBS)”. It was determined that the mean age of the women was 37.88±8.85, 56.3% had a stroke, 52.3% used a wheelchair, 70.3% had a disability later on, and the disability duration was 23.00±12.09 years. 45.8% of the women take a shower while sitting during their menstrual period, 52.3% wash their genital area after each toilet, 45.3% wait for the genital infection to pass first and then apply to the hospital, 20.8% have genital infection It was reported that they did not apply to the hospital in case of emergency, and 43% of the reasons for this were due to the difficulty of reaching the health center. It was found that the total score of“GHBS”was 89.99±14.32, the average score of the“general hygiene habits”sub-dimension was 47.92±7.71, the average score of the“menstrual hygiene”sub-dimension was 30.14±6.72, and the average of the“awareness of abnormal findings”sub-dimension was 11.92±3.11.