Paramedik öğrencilerinde iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring occupational HEALTH and safety knowledge levels in paramedic students
  1. Tez No: 776167
  2. Yazar: BAŞAK AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ, DOÇ. DR. AHMET ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İş sağlığı ve güvenliği iş yeri ortamında ortaya çıkan, çalışanların sağlığına zarar verebilecek koşulların, güvenliklerini riske düşürecek durumların önlenmesi yanında iş yerinde henüz bir tehlike oluşmamışken bile öngörülmesi, değerlendirilmesi, kontrolünün sağlanmasıdır. Sağlık çalışanları, en fazla risk ve tehlikeyle karşılaşan meslek grupları arasındadır. Türkiye'de sağlık sisteminin önemli bir parçası olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelleri ve bunlar içerisinde acil müdahaleleri uygulayan paramedikler ön sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, paramedik öğrencilerinde iş sağlığı güvenliği kavramıyla ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini KTO Karatay Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesinde öğrenim gören İlk ve Acil Yardım Bölümü öğrencilerine ait toplam 370 katılımcı oluşturmakta olup, anketimize 301 öğrenci katılım sağlamıştır. Çalışmada kullanılan anket formu beşli Likert düzeyinde hazırlanmıştır. 51 madde ve 6 alt bölümden oluşmaktadır. Ölçeğin güvenirlik düzeyi yüksek olup, Cronbach's alpha=0,94 olarak hesaplanmıştır. Ölçek sorularına verilen yanıtlar için genel puan değeri 220,13±19,41 olarak bulunmuştur. Bu durumda elde edilen ölçek puan değerinin ortalamanın oldukça üzerinde olduğu, katılımcıların bilgi düzeyinin yüksek olduğu görülmektedir. Likert ölçek puanına göre ortalamaya en yakın puan iş sağlığı güvenliği eğitimi alma alt boyutu, en uzak puan çalışılan ortamın uygunluğu olmuştur. Yani İSG eğitimi almayla ilgili maddeler için bilgi düzeyi daha az, çalışılan ortamın uygunluğuyla ilgili maddelerin bilgi düzeyi daha yüksektir. Ölçek alt boyutları üzerinde İSG eğitimi almanın ve başarı düzeyinin anlamlı etkileri gözlenmiştir. İSG farkındalığının artması için farklı aktiviteler uygulanması, bu konuda hazırlanan broşürlerin, kitapların veya diğer basılı malzemelerin daha anlaşılır, interaktif hale getirilmesi, kısa film, animasyonların hazırlanması, müfredatlara iş sağlığı güvenliği dersleri eklenmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is the prevention of conditions that may harm the health of the employees and the situations that will put their safety at risk, which arise in the workplace environment, as well as the prediction, evaluation, control of the workplace even when there is no danger yet. Health workers are among the occupational groups that face the most risks and dangers. 112 Emergency Health Services personnel, who are an important part of the health system in Turkey, and paramedics who perform emergency interventions are at the forefront. The aim of this study is to determine the knowledge level of paramedic students about the concept of occupational health safety. The research population consists of 370 participants belonging to the Department of First Emergency Aid students studying at KTO Karatay University, Selcuk University, and Necmettin Erbakan University, 301 students participated in our survey. The questionnaire form used in the study was prepared at the five-point Likert level. It consists of 51 items and 6 factors. The reliability level of the scale was high Cronbach's alpha was calculated as 0.94. The overall score for the answers to the scale questions was found to be 220.13±19.41. In this case, it's seen that the scale score value obtained is quite above the average and the knowledge level of the participants is high. According to the Likert scale score, the closest score to the mean was the sub-dimension of receiving occupational health and safety training, the furthest score was the suitability of the working environment. In other words, the level of knowledge for items related to receiving OHS training is less, the level of knowledge for items related to the suitability of the working environment is higher. Significant effects of taking OHS training level of success were observed on the sub-dimensions of the scale. It will be beneficial to implement different activities to increase OHS awareness, make brochures, books, or other printed materials prepared on this subject more understandable, interactive, prepare short films, animations, add occupational health safety lessons to the curriculum.