Sınırlı destek kümeli Marshall-Olkin tipi iki değişkenli dağılımlar
Marshall-Olkin type bivariate distributions with bounded domain
- Tez No: 776178
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İstatistiksel güvenilirlik teorisinde eşanlı olarak gerçekleşen olayları modellemek için çeşitli veri kümelerinin modellenmesinde uygun iki değişkenli dağılımlar önerilmiştir. Özel olarak Marshall-Olkin tipi iki değişkenli dağılımlar, sürekli ve singüler kısımlar içermesi bakımından hem eşitsizlik durumlarını hem de eşitlik durumlarını içeren iki değişkenli verileri modelleyebilir. Genellikle (0,∞) destek kümeli olarak tanımlanan Marshall-Olkin tipi iki değişkenli dağılımların sınırlı destek kümesine sahip genelleştirilmeleri, oransal verilerin modellenmesinde öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında sınırlı destek kümesine sahip dağılımlar sınıfında bulunan omega dağılımının özel bir durumunun Marshall-Olkin tipi iki değişkenli genelleştirimi tanımlanmıştır. Bu dağılımın parametrelerinin en çok olabilirlik tahminleri elde edilmiş ve parametre tahmini için bir EM algoritması ve bir Bayes tahmin yöntemi önerilmiştir. Dağılımın marjinal dağılımları, ortak sağkalım fonksiyonu ve çarpım momentleri gibi birçok özelliği ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca önerilen dağılımın performansı, simülasyon çalışmaları ve gerçek veri analizleri ile incelenmiştir. Yeni dağılımın sınırlı destek kümeli bir dağılım olarak iki değişkenli oransal verileri modellemede faydalı bir dağılım olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bivariate distributions appropriate for modeling various data sets have been proposed to model simultaneous events in statistical reliability theory. In particular, Marshall-Olkin-type bivariate distributions can model bivariate data containing both inequality and equality cases in that they contain continuous and singular parts. Generalization of Marshall-Olkin type bivariate distributions, which are generally defined on (0, ∞), to a bounded domain is important in modeling proportional data. In this thesis, a Marshall-Olkin-type bivariate generalization of a special case of the omega distribution, which is in the class of distributions with a bounded domain, is defined. Maximum likelihood estimates of the parameters of this distribution are obtained and an EM algorithm and a Bayesian estimation method are proposed for parameter estimation. Several properties of the distribution, such as marginal distributions, joint survival function and product moments are analyzed in detail. Moreover, the performance of the estimators of the parameters from the proposed distribution is investigated through simulation studies and real data analyzes. The new distribution is found to be a useful alternative distribution for modeling bivariate proportional data.