Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının sosyal beğenirlik düzeyleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki
The relationship between physical education and sport teacher candidates' social appreciation levels and personality traits
- Tez No: 776177
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının sosyal beğenirlik düzeyleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim güz döneminde Sakarya Uygulamalı Bilimler ve Bartın Üniversite'lerinin, Spor Bilimleri Fakültelerinin beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan beden eğitimi ve spor öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem ise bu hedef kitle içerisinden“kolayda örnekleme”yöntemiyle seçilen 101'i (%38,1) kadın, 164'ü(%61,9) erkek olmak üzere toplam 265 beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarından oluşmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Beğenirlik Ölçeği”ve“Büyük beş-50 kişilik testi”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tek yönlü MANOVA, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının sosyal beğenirlik puanlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık, yaş ile negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilirken (p.05). Kişilik açısından sonuçlar incelendiğinde ise; cinsiyete göre anlamlı farklılık elde edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between physical education and sports teacher candidates' social appreciation levels and personality traits. The research was designed with relational survey model. The population of the study consists of physical education and sports teachers studying in the physical education and sports teaching department of the Faculties of Sports Sciences of Sakarya Applied Sciences and Bartın Universities in the fall semester of 2021-2022 academic year. The sample of the study consisted of a total of 265 physical education and sports teacher candidates, 101 (38.1%) of whom were female and 164 (61.9%) of whom were male, selected from this target group by“convenience sampling”method.“Personal Information Form”,“Social Appreciation Scale”and“Big Five-50 Personality Test”were used as data collection tools in the study. One-way MANOVA, Pearson correlation and Regression analyses were used to analyze the data. When the findings of the research were examined, it was found that there was a significant difference in the social appreciation scores of physical education and sports teachers according to gender and a negative significant relationship with age (p.05). When the results were analyzed in terms of personality; while a significant difference was obtained according to gender (p.05).