Duygusal zekanın öz liderlik, yaşam doyumu ve kariyer geleceği üzerine etkileri
The effects of emotional intelligence on self-leadership life satisfaction and career future
- Tez No: 776257
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma, üniversite öğrencilerinin duygusal zeka, öz liderlik, yaşam doyumu ve kariyer geleceği arasındaki ilişkinin olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evreni Konya Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğü 620 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya 672 öğrenci katılım sağlamıştır. Çalışmada Pekaar ve arkadaşları (2017) tarafından geliştirilen Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği, Anderson ve Prussia (1997) tarafından geliştirilen, daha sonra Houghton ve Neck tarafından 2002 yılında geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Öz Liderlik Ölçeği, Drener ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen Yaşam Doyumu Ölçeği, Rottinghaus, Day ve Borgen (2005) tarafından geliştirilen Kariyer Geleceği ölçekleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda duygusal zekânın yaşam doyumunu düşük düzeyde pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Duygusal zekânın öz liderliğin kendini cezalandırma boyutunu negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Duygusal zekânın kariyer geleceğinin kariyer uyumluluğu boyutunu yüksek düzeyde pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Kariyer geleceğinin kariyer uyumluluğu boyutunun öz liderliğin kendini cezalandırma boyutunu ve yaşam doyumunu pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucu duygusal zekâ, yaşam doyumunu, öz liderliğin kendini cezalandırma boyutu ve kariyer geleceğinin kariyer uyumluluğunu etkilemektedir. Kariyer geleceğinin kariyer uyumluluğu ise yaşam doyumu ve öz liderliğin kendini cezalandırma boyutunu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate whether there is a relationship between emotional intelligence, self-leadership, life satisfaction and career future of university students. The universe of the study consists of students studying at Konya Selcuk University. The sample size was determined as 620. 672 students participated in the study. In the study developed by Pekaar et al. (2017) Emotional Intelligence Scale, Self-Leadership Scale developed by Anderson and Prussia (1997) and later validated and reliable by Houghton and Neck in 2002, Life Satisfaction Scale developed by Drener et al. (1985), Rottinghaus, Day and Borgen (2005) Career Future scales developed by. As a result of the analyzes made, it was seen that emotional intelligence has a low level of positive effect on life satisfaction. It has been determined that emotional intelligence negatively affects the self-punishment dimension of self-leadership. It has been observed that emotional intelligence has a highly positive effect on the career adaptability dimension of the career future. It has been determined that the career adaptability dimension of the career future positively affects the self-punishment dimension of self-leadership and life satisfaction. As a result of the research, emotional intelligence affects life satisfaction, self-punishment dimension of self-leadership and career compatibility of career future. Career compatibility of career future affects life satisfaction and self-punishment dimension of self-leadership.