'Ev hanımı'nın dönüşen temsil ve inşaları: Gaziantep'te ev yemeği üreten ve satın alan kadınların karşılaşmaları
The transforming representations and constructions of the 'housewife': Encounters of women making and buying home food in Gaziantep
  1. Tez No: 776258
  2. Yazar: MENEKŞE HAZAN ARANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN ÖZGÜR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, ev içi bakım emeğinin bir kesitinin ücretli emeğe dönüşümünü toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında ele alıyor. Bu amaçla, mutfaklarında ev yemeği hazırlayan kadınların, bu yemekleri sipariş eden kadınlara satması şeklinde gerçekleşen ticari etkinlikleri inceleniyor. İnceleme sahası olarak belirlenen Gaziantep'teki araştırmaya, yemek üreten ve satın alan kadın görüşmeciler dahil ediliyor. Mutfakların piyasaya açılmasıyla somutlaşan söz konusu ekonomik etkinlik“ev hanımı”kavramının dönüşen anlam ve inşaları ekseninde tartışılıyor. Aynı zamanda, kadınların bu süreçlerdeki anlamlandırma pratiklerine içkin patriyarkal onay ve itirazlar analiz ediliyor. Elde edilen veriler, ev içi ticari etkinliklerin kadınlar için çeşitli güçlenme stratejileri yarattığını gösteriyor. Ancak, bu etkinliklerin geleneksel cinsiyet rollerinin teyit edildiği sonuçlar ürettiği de tespit ediliyor.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the transformation of a section of domestic labor into wage labor in the context of gender roles. For this purpose, the commercial activities of women who prepare home-cooked meals in their kitchens and sell these meals to women who order them are examined. Female interviewees who produce and buy home-cooked meals are included in the field study in Gaziantep. The economic activity in question, embodied by the opening of kitchens to the market, is discussed on the axis of the transformed meaning and constructions of the concept of“housewife”. At the same time, patriarchal approval and objections to women's signification practices in these processes are analyzed. The data obtained show that domestic commercial activities create various empowerment strategies for women. However, these activities are also found to produce results that confirm traditional gender roles.