Scotch-yoke mekanizmalarının dinamik analizi
Dynamic analysis of scotch-yoke mechanisms
- Tez No: 77628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
II ÖZET Yüksek lisans Tezi SCOTCH - YOKE MEKANİZMALARININ DİNAMİK ANALİZİ Hülya EREN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı 1998, Sayfa : Yüksek hıza ve performansa sahip mekanizmalara talebin artması makina dinamiği ile ilgili araştırmaların artmasına neden olmuştur. Uzuvlarının elastik karektere sahip olduğu düşünülen mekanizmaların analizi önemlidir. Daha hızlı, daha hafif ve tam hassas mekanizmalara (özellikle robotlar için) olan talep artışı bu tip analizi zorunlu hale getirmektedir. Sunulan çalışmada elastik kranka sahip scotch-yoke mekanizması incelenmiştir. Hareket denklemleri Eksergian Hareket Denklemi ve Lagrange denklemi yardımı ile elde edilmiştir. Dinamik analiz rijid ve elastik kranka sahip mekanizma için yapılmıştır. Moment karakteristiği üç farklı şekilde ele alınmış olup sayısal çözüm Runge-Kutta iterasyon yöntemiyle ve matlab programlamıyla yapılmıştır. Mekanizma 190 d/d, 1540 d/d, 3840 d/d olmak üzere üç faklı hızda çalıştırılmıştır. Rijid kranka sahip mekanizma ile elastik kranka sahip mekanizmanın kinematik ve dinamik analizleri her hız için yapılmıştır. Dinamik analizlerden elde edilenII sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yükleme arttıkça elde edilen hızlar arasındaki farklar da artmıştır. Elastik kranka sahip mekanizmada p(t) ile gösterilen zamanan bağlı bir fonksiyon elde edilmiştir. Sonuçta mekanizmadaki uzuvların elastik karektere sahip olmasının mafsal kuvvetlerini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis DYNAMIC ANALYSIS OF SCOTCH- YOKE MECHANISMS HülyaEREN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mechanical Engineering 1998, Page: The rising demand for high speed, high performance mechanical systems has lead to a great increasing reserch in machine dynamics. Analysis of mechanisms with elastic link is important. The rising demand for higher speed, lighter and exact sensitive mechanisms (particularly for robots) has enforced this type of analysis. In the present work, the dynamic analysis of Scotch-yoke mechanisms with elastic crank has been investigated. The equations of motion of the system are developed by using Eksergian Energy Method and Lagrange Motion Equation. There are three different types of moment characteristics and the numerical solution has been performed by using Runge-Kutta Iteration Method. Mechanism is run for 190 rpm., 1540 rpm., 3840 rpm. Kinematic and dynamic analysis of mechanisms with elastic and rigid link are performed. The results of dynamic analysis are obtained. It has been found that the differences between the speeds of mechanisms with rigid link and elastic link increase when the moment is increased. Consequently, the joint forces increase when mechanisms have elastic charectiristic.